Čtyři zásady, jak nepřijít v cizině o peníze

vydáno 09.09. 2013 • Tipy a rady • zobrazeno 2181x

V dnešní době už se moc necestuje s balíčkem bankovek. Vybírá se spíše přímo měna už na dovolené, nebo se platí také ve většině obchodů už přímo kartou. To značně usnadňuje situaci a chvíle na dovolené. Nemusíte mít obavu o to, že vám někdo ukrade vaše finance a vy tak budete mít po dovolené. Ovšem ani platební karta není úplně stoprocentně chráněná. Jak však zajistit kartě co nejvyšší ochranu? To vám poradíme právě v tomto článku. Čtyři kroky k tomu, jak ochránit platební kartu a jak nepřijít v cizině o finance.

Nepsat si PIN kód na kartu

To je velmi zásadní chyba a to jak v České republice při běžném vybírání tak v zahraničí na dovolené. Napsat si PIN kód na kartu či na papírek, který je přiložený u karty je nesmysl. Samozřejmě, v dnešní době si musíme pamatovat hodně kódů, hesel a kombinací. K účtu, k e-mailu, k sociálním sítím, kód k domu, kód k telefonu a podobně. Navíc také PIN kód. Pokud máte víc než, jeden účet často se může stát, že jednoduše zaměníte jeden PIN kód za druhý. Pokud si jej nenapíšete ke kartě, ale třeba si jej dáte do peněženky, také to není bezpečné. Ani diář či dokladovka není bezpečné místo. Popravdě, odborníci na zabezpečení radí, PIN kód si nepsat vůbec nikam. Vždyť i v bance, když PIN kód dostanete, neví, jaký jej máte. Pokud jste opravdu zapomětliví a snadno si čtyři čísla nezapamatujete a zapomenete je, investujte finance do změny PIN kódu. Dnes tuto možnost nabízní snad každá banka a vy tak budete mít dobrý pocit z toho, že si PIN nemusíte nikde psát, protože je to číslo pro vás známé. PIN kód dále nikomu neprozrazujte, nechte si jej zcela pro sebe.

Nedávejte kartu z ruky

Při placení v zahraničí kartu nespouštějte z očí ani na malou vteřinku. Ofocení vaší karty totiž není žádný problém. Pokud nemáte zablokované platby z internetu, stačí si objedat zboží a stačí k tomu jen údaje na kartě. Ty jsou dobře čitelné. Kromě toho bezkontaktními kartami, které jsou v dnešní době velkým hitem, se dá zaplatit částka až do pětiset korun českých a to bez použití PIN kódu.

Karty a peníze mějte a noste na více místech

Jediná peněženka, ve které máte všechny doklady, všechny karty a všechny finance je doslova lákadlem pro zloděje. Vám to však při jejím odcizení přinese jen řadu a řadu problémů. Musíte se vyrovnat s tím, že finance jsou pryč, nemůžete si vybrat ani finance nové a doklady také nemáte. Rozhodnš se proto vyplatí mít dvě karty, které máte na jiném místě, peníze, které máte na více místech (ty si musíte pamatovat), Navíc také jiné doklady. Pokud to hotelové služby nabízejí, není od věci, je dobré si zaplatit hotelový trezor. Ten máte na pokoji a do něj si všechny cennosti můžete dát, zavřít trezor a otevřít jej jen a pouze se znalostí kódu.

Ihned kartu zablokovat

Když nemůžete najít kartu delší dobu, neváhejte a ihned raději zavolejte na příslušnou linku a kartu zablokujte. Čím déle budete otálet, tím větší šanci a větší prostor dáváte možným zlodějům pro vyluxování vašeho účtu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Tipy a rady'
Tipy na jiné články