Costa tropical

vydáno 04.11. 2015 • Španělsko • zobrazeno 1262x

Mikroregion, ve kterém můžete během května v jednom dni stihnout lyžovačku v pohoří Sierra Nevada i slunění na krásných pláží. To je ale samozřejmě extrém. Většina turistů, kterých není tolik jako na sousedním Costa del Sol, jezdí na toto slunné pobřeží za teplým mořem.

Tropické pobřeží je nejvýchodnějším z andaluských vyhlášených pobřežních pásů. Jeho centrem je vnitrozemská Granada. Kraj je díky tři sta dvaceti slunečným dnům v roce zelený a název mu dávají tropické plody, jejichž plantáže se táhnou do nedozírných dálek.

Krása přírodní se v kraji snoubí s kulturním odkazem dřívějších osidlovatelů. V celé Andalusii je zřetelný arabský vliv, což je dáno blízkostí severní Afriky, odkud přicházeli původní osidlovatelé. Patrné je to nejen v centru oblasti - Granadě, ale i v menších historických městech na pobřeží.

Mezi ty nejznámější patří La Herradura, El Cerro Gordo, Calahonda, Motril, Marina del Este a Almuñécar. Jedná se vždy o letoviska, ale oproti svým západněji položeným sestrám na Coste del Sol, jsou všechna klidnější. To však neznamená, že tu nenaleznete možnosti vyžití. Nabídka je klasická. Windsurfing, potápění, rybaření, plavby po moři, vodní lyžování. Ze suchozemských aktivit pak golf, tenis a vzhledem k blízkosti hor i výšlapová turistika. 

Granada

Cílem výletů číslo od Tropického pobřeží je Granada. Kdysi poslední výspa Maurů (podlehla Španělům ve slavném roce 1492) na evropském kontinentu, jejíž vývoj významu v čase připomíná sinusoidu, byla v 19. století zcela stranou zájmu a nedaleko úplnému zapomnění. Nejvíce tím byla poznamenána pevnost Alhambra. V té době opuštěný palácový komplex chátral. Měl však štěstí, že se o jeho záchranu starali známí umělci jako např. spisovatelé Victor Hugo či Washington Irving, kteří dokázali vzbudit dostatečnou pozornost, která následně vedla k záchraně tohoto historického skvostu.

Čtvrtmilionové město na úpatí Sierry Nevady leží v nadmořské výši cca 600 metrů. To návštěvníkům zaručuje příjemné klima pro průzkum tohoto starobylého místa rozprostírajícího se mezi kopci. Na jednom z nich najdete Alhambru, na druhém Albaicín, nejstarší městskou část. Původní arabská čtvrť si dochovala jen málo památek (mezi nimi Arabské koupele – El Baňuelo) na své původní vládce.  Vítězství křesťanů nad muslimskými barbary připomíná i původně maurský palác a dnešní klášter Santa Isabel la Real.

Pod kopci uprostřed historického města se pak nachází další důkaz někdejší křesťanské netolerantnosti a renesančního umění zároveň. Catedral Santa María stojí na místě původní hlavní městské mešity. Nahradil jí v 16. století a patří k vrcholným dílům španělské renesance.

Okruh Granadou zakončíme opět na Alhambře. Celý komplex je tvořen prostornými paláci se zdobnými interiéry, nádvořími a nádhernými zahradami Generalife. Ty jsou pozemským obrazem ráje z arabských pověstí a podle toho také bude vypadat váš údiv.

Nejstarší částí Alhambry je Alcazaba v západní části kopce. Válečná pevnost, která měla v případě dobytí sloužit jako poslední útočiště. V jejím středu na náměstí Plaza de Armas můžete vystoupat na věž Torre de la Vela, ze které je krásný pohled na město v údolí.

Ve zbylých částech budete procházet honosnými paláci a velkými dvory. Nejznámější a nejfotografovanější z nich je Patio de los Leone (Lví dvůr). Místo bývalého harému zdobí fontána se sochami lvů a mohutné arkády.

Almuňécar

Jedno z nejstarších měst západního Středomoří bylo založeno již Féničany a následně přešlo z řecké pod římskou nadvládu. Upomínkou na tuto dobu je dochovaný římský akvadukt. Pozůstatkem arabské nadvlády je maurský hrad tyčící se nad městem. Půvabné město je obklopeno hotely, písčitými plážemi a nabízí veškeré turistické vymoženosti.

 

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Španělsko'
Tipy na jiné články