Costa de la Luz

vydáno 06.09. 2015 • Španělsko • zobrazeno 1612x

Nejstarší doposud stojící západoevropské město, domovina vinného likéru sherry, úrodné a na pohled skvostné vinice, sto třicet osm kilometrů pláží, tři sta třicet slunných dní v roce, zelená golfová hřiště, typická bílá městečka, zápas Atlantiku se Středozemním mořem. To je výčet těch nejspektakulárnějších předností andaluského Pobřeží světla.

Tato jihozápadní část Španělska spadající pod autonomní oblast Andalusie je vymezená hranicemi s Portugalskem na západě a nejjižnějším cípem Španělska – městem Tarifa na východě. Tarifa je po moři vzdálena pouhých 14 kilometrů od afrického Maroka a právě v této části světa hraničí teplé Středozemní moře s chladnějším Atlantikem. Teplotní rozdíly podněcující vznik větrů, které zaručující ideální podmínky surfařům.

Nejen oni však ocení zdejší kraj. Dovolenou zde si zamilujete nejen pro ideální přírodní podmínky, kdy písčité pobřeží přechází do horských zvlnění, na nichž do dále svítí pro kraj typické bílé vesničky, ale i pro kulturní odkaz dvou významných španělských měst v regionu.

Oním starobylým městem je Cádiz. Město, jež jako jediné při svém tažení Španělskem Napoleon nedobyl, má krásy Karibiku. Toho si krom turistů všimli také filmaři, kteří půvaby Cádizu v Bondovce Dnes neumírej vydávali za Havanu.

Druhou perlou Pobřeží světla je Jérez. Místo, odkud pochází sherry, je obehnáno tisíci hektary vinic a návštěva zdejších sklepů zvaných bodegas, vás naučí tento nápoj milovat.

Cádiz

Přístav založený Féničany zhruba 1100 let před Kristem nedosahuje světového věhlasu ani nemá světoznámé památky, ale vyberete-li si ho pro svou dovolenou nebudete rozhodně litovat. Co je na Cádizu jedinečné, je určitě jeho poloha. Město leží na „nudli“ vybíhající do oceánu a vy tak máte jistotu, že moři prostě neuniknete. Ani se vám nebude chtít. Když totiž moře nelemují krásné písčité pláže obehnané zelenými palmami, pak se nabízí působivá scenérie kamenných hradeb zakousnutých a strmě ohraničujících mořský břeh.

Cádiz je autentický. Město je sice takřka plně závislé na turismu, nedělá však ze sebe lacinou kurtizánu a nechává své krásy dýchat a žít bez jednoduché účelnosti. Vzniká tak nenucená krása, která na člověka, odměnou za zbytečné nezasahování, promlouvá jedinečnou atmosférou. Nebudete první komu bude při procházce po historickém městě běhat mráz po zádech.

Dominantou města je pětačtyřicet metrů vysoká strážná věž Torre Tavira. Z té máte celé město na dlani. Mimo jiné můžete obdivovat unikátní historický přístav, ze kterého vyrážel, po objevení Ameriky, na další objevné plavby Kryštof Kolumbus. 

Jerez de la Frontera

Asi třicet kilometrů od Cádizu leží mezi mořem a horami uprostřed zelených vinicí toto město koní a sherry. Značnou konkurenční nevýhodu v podobě absence mořských břehů dohání Jerez dvěma originálními chloubami.

První z nich je Královská andaluská škola jezdeckého umění, nabízející oku lahodící vystoupení ušlechtilého plemene bílých kartuziánských koní.

Druhá chlouba útočí na chuťové pohárky. Jerez je domove sherry a vy se mu můžete naplno věnovat v mnoha zdejších chrámech vína, jak místní své sklepy hrdě nazývají. Jeden z nich je dílem slavného Gustava Eiffela. Jmenuje se La Concha neboli Mušle a je jen na vás, jestli právě v ní propadnete opojnému sherry.

Budete-li chtít ve společnosti zaperlit, pak si zapamatujte, že název tohoto dezertního vína pochází z arabského jména města Šeriš. A anglicky zní proto, že to byli právě Britové, kteří slávu moku rozšířilo do světa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Španělsko'
Tipy na jiné články