Costa de Almería

vydáno 08.09. 2015 • Španělsko • zobrazeno 1512x

Costa de Almería leží ve stínu Costa de Sol na východním pobřeží Andalusie. Ještě v nedávné době se jednalo o vyprahlý kus nehostinné země. Místní však pochopili, že má místo vzhledem ke krásnému moři a slunnému podnebí velký turistický potenciál a tak bylo pobřeží upraveno v zelený záliv s rozmanitými plážemi. Dnes se zde nachází několik zajímavých letovisek (např. Roquetas de Mar, San José či Garrucha). Všechny nabízejí veškerý turistický komfort, možnosti odreagování a oproti svým západnějším kolegyním poněkud klidnější a ne tolik masovou atmosféru.

Centrem oblasti je (jak již název napovídá) Almería. Staré město s arabským duchem. I samotný název pochází z arabského Al-mariya, což v překladu znamená Zrcadlo moře. Přístavní město udržuje do dnešní doby čilé obchodní styky především s Marokem a tak není divu, že v ulicích narazíte stejně často na Araba jako na Španěla. Dominantou města je nad ním se tyčící historická pevnost Alcazaba, který by určitě neměla ujít vaší pozornosti.

Krajina severovýchodně od Almeríe má pouštní charakter a v jejím středu, v okolí Tabernas, můžete najít westernová městečka, která připomínají již odezněnou slavnou filmovou minulost této krajiny. Kulisu tvořila takovým filmům jako jsou Sedm statečných či Indiana Jones.

Pobřeží kolem Almeríe nabízí ideální podmínky pro klidnější dovolenou plnou slunce, teplého moře, zajímavých zážitků kulturních, sportovních, ale třeba i kulinářských. 

Almería

Vznik města je úzce spjat s jeho největším turistickým lákadlem. Původní rybářská osada se po vybudování pevnosti Alcazaba v 10. století, začala kolem této dominanty rozrůstat. Dnes město čítá necelých dvě stě tisíc obyvatel a je živým přístavem i rušným letoviskem s dlouhým pásem písčitých pláží.

Stejně jako jinde v Andalusii se i zde mísí arabský odkaz s vítězným křesťanstvím. Pevnost Alcazaba s typickými arabskými cimbuřími a výjevy ze slavných maurských dějin je v kontrastu s opevněnou gotickou katedrálou ze 17. století na náměstí Plaza de la Catedral.

Město je však nejpůsobivější jako celek, o kterém rozhodně nelze říci, že je sourodý. Mezi mořem a vyprahlou kopcovitou krajinou leží shluk různě vypadajících domů. Najdete tu vše od honosných paláců, přes typické obytné domy s rovnou střechou a pro kraj typická bílá stavení až po moderní hotelové komplexy. Vše si nejlépe prohlédnete z věže Torre de Polvóra, která se nachází v pevnosti Alcazaba. 

Cabo de Gata

Pokud je mezi čtenáři někdo s duší dobrodruha, našel právě místo pro svou dovolenou. Nemáte-li rádi turistický ruch a pláže obsypané bary, je pro vás tento přírodní park ideálním místem. Nejen, že tu naleznete jedinečné zátoky s plážemi mezi útesy (musíte k nim však dojít pěšky, či dojet na kole), ale na ploše 26 OOO hektarů můžete podnikat túry nízkým pohořím sopečného původu Sierra de Gata či pozorovat plameňáky v solných lagunách Salinas de Cabo de Gata. 

Vera

Oblíbené místo rodinných dovolených s pozvolným vstupem do čistého moře. I přilehlé pláže jsou synonymem pořádku a tak není divu, že je toto letovisko pravidelně oceňováno Modrou vlajkou EU (oficiální ocenění péče o pobřeží).

Sportovně založení jedinci se mohou věnovat vodním sportům, golfu či mohou vyrazit do blízkých hor a z nich se kochat působivým výhledem. 

Garrucha

Pětitisícová rybářská obec dnes spíše připomíná klidné přímořské středisko, kde naleznete vše potřebné pro zklidňující a energií nabíjející dovolenou. Příjemná plážová promenáda vás dovede na zdejší tradiční rybí trh.

I zde naleznete zázemí pro všechno myslitelné sportovní vyžití. Mezi samozřejmosti na andaluském pobřeží patří osmnácti jamkové golfové hřiště. 

Roquetas de Mar

Nejvýznamnější letovisko regionu po Almeríi. Krom nádherných pláží zde naleznete i dochované stopy historie. Mezi ně patří hrad Castillo de le Roquetas, honosný chrám z 18. století Templo del Siglo XVIII nebo býčí aréna.

I zde se moře volně svažuje a je tak bezpečné pro děti a nejisté plavce. Pláže jsou také oceněné Modrou vlajkou, takže se nemusíte bát nepořádku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Španělsko'
Tipy na jiné články