Podnebí na Maledivách.
Maledivy zažívají každý rok dvě monzunová období – sušší monzun iruvai od prosince do dubna a vlhčí monzun hulhangu od května do listopadu. Přechodná období, která připadají na konec dubna a konec listopadu, nabízí mimořádně průzračnou vodu. Průměrné denní teploty se drží na 30 stupních Celsia. V noci pak klesají na 25 stupňů Celsia. Velmi příjemný je každodenní vánek. Díky němu je zdejší horké klima snesitelné.
Kdy se vydat na cestu?
Pokud si chcete na Maledivách užít slunečního svitu o několik hodin více, pak určitě přijeďte za takzvaného suchého období – tedy od prosince do dubna. V tento čas je také méně srážek a nižší vlhkost. Největší vedra panují od února do dubna. V tuto dobu také přijíždí na Maledivy nejvíce turistů, ceny se zvedají a letoviska praskají ve švech. Absolutní špičku v návštěvnosti zaznamenávají Maledivy od poloviny prosince do začátku ledna. Bouřky se ponejvíce vyskytují od května do listopadu, stále však je ještě příjemné teplo, obloha však může být zatažená a vrůstá také relativní vlhkost vzduchu. Během tohoto období přijíždí na Maledivy turistů méně a ceny jsou nižší.
Cestování mimo oblast turistických letovisek.
Maledivská vláda směruje cestovní ruch asi na 90 k tomu určených ostrůvků s hotelovými resorty. Jedná o tzv. tourism zone. K cestě na ostrovy mimo turistickou zónu a pro pobyty na nich, potřebujete speciální povolení, které můžete získat hned několika způsoby. K nejlepším patří ubytovat se na turistickém ostrůvku a odtud pak podnikat jednodenní výlety, kterým se říká island hopping. Jsou to plavby spojené s návštěvou tradičních rybářských vesniček. Druhou možností je zorganizování výletní plavby za pomoci místní cestovní kanceláře. Třetí možností je pak strávení dovolené přímo na Malé, kde žije více než čtvrtina z celkového počtu obyvatel a kde se vyskytuje poměrně málo turistů. Pokud se budete procházet po místních uličkách, obchůdcích, přístavu a promenádě narazíte na spoustu domorodců. Angličtina je tu běžně rozšířená a místní obyvatelé si s Vámi velmi rádi popovídají. Mohou Vás dokonce i pozvat na jiné ostrovy a Vy tak získáte potřebné povolení.
Kde koupit zájezd?
Zájezdy na Maledivy pořádají všechny větší tuzemské cestovní kanceláře téměř po celý rok. Velmi oblíbené jsou pobyty během vánočních svátků a Silvestra. Kouzelné jsou také Velikonoce na Maledivách. Pokud chcete slevu, spolehněte se na last minute pobyty nebo nákup zájezdu s časovým předstihem – pobyty first minute. Velmi žádané jsou také pobytové zájezdy od německých cestovních kanceláří za výhodné ceny. Dnes tyto zájezdy nabízí i tuzemské cestovní kanceláře. Pobyty na Maledivách jsou zpravidla all inclusive, takže o Vás bude kompletně postaráno.
Pobyt na Maledivách.
Většina turistů a návštěvníků pobývá během svého pobytu na jednom ostrůvku, ze kterého mohou podnikat nejrůznější výlety do bližšího a vzdálenějšího okolí či podnikat cesty do vyhlášených potápěčských lokalit. Velmi zajímavé jsou kombinované pobyty, kdy během dvou nebo třech týdnů, můžete pobývat na několika ostrůvcích Malediv v různých lokalitách a regionech. Takovýto zájezd se hodí pro turisty, kteří vedle lenošení na pláži mají zájem o poznání Malediv jako celku. Dovolenou na Maledivách můžete pojmout také jako výletní plavbu napříč souostrovím na palubě obytného člunu.
Víza.
Pro návštěvu Malediv není vízum zapotřebí.Většina návštěvníků dostane po příletu bezplatné povolení k pobytu na 30 dnů. Je velmi nepravděpodobná jakákoliv kontrola ze strany celníků ohledně výše finančních prostředků. Oficiálně se doporučuje minimální částka 10 USD na den. Na Maledivy se nesmí dovážet alkohol a pornografie. Turistické úřady najdete v Malé. Oficiální turistický úřad s názvem Maldives Tourism Promotion Board sídlí ve třetím patře Maledivské banky. Zde Vám ochotně poradí, poskytnou mapy, průvodce a tištěné materiály. Pro každý pobyt je nutné sjednat si cestovní pojištění.
Měna
Oficiální maledivská měna je maledivská rupie (rufiyaa, Rf, MVR), která se dělí na 100 lárí. Aktuální směnný kurz je vyvěšen v bankách, směnárnách a u pokladen jednotlivých letovisek. Poměr rupie vůči americkému dolaru je již léta stabilní. S sebou si vezměte mezinárodní kreditní kartu nebo cestovní šeky vystavené v amerických dolarech. Mimo turistická letoviska můžete platit americkými dolary, britskou librou, eury i rupiemi. Ovšem nemá smysl mít v rupiích jakýkoliv větší obnos. S nimi se běžně platí menší částky či jen spropitné.
Čas
Maledivy jsou vůči greenwichskému času napřed o pět hodin a vůči našemu času o čtyři hodiny. Když je na Maledivách 12 hodin, tak je v Praze 8 hodin. Mnohá letoviska disponují ještě jednou lahůdkou. Jejich čas jde totiž o hodinu napřed. Díky tomu svým hostům poskytují iluzi delšího dne a tím pádem si turisté mohou i trochu přispat.
Očkování na Maledivy
Jediné očkování, které je na Maledivách oficiálně požadováno, je očkování proti žluté zimnici. Avšak týká se jen turistů, kteří přijíždějí z oblastí, kde se žlutá zimnice vyskytuje. Česká republika nemá tudíž žádné omezení. Maledivy a zejména zdejší turistická letoviska mají nízký výskyt zdravotních obtíží a zdravotnická služba je na vysoké úrovni. I na cestách Vás mohou potkat zdravotní obtíže či úrazy. Nezapomeňte na kvalitní cestovní pojištění. K rizikům spojeným s prostředím patří zejména vyčerpání z horka, úžeh, dehydratace, potničky, spálení nebo nevolnost v dopravních prostředích. K infekčním onemocněním se řadí průjem, občas se vyskytne také hmyz přenášející nemoci – doporučuje se repelent a odpuzovač hmyzu, který je k dostání přímo v letoviscích. I při potápění buďte obezřetní. Dejte si pozor na poranění mořskými ježky, řezné rány o korály nebo na rybí kousnutí.
Stravování a pitná voda.
Úprava stravy na Maledivách i v turistických resortech je více než vynikající. Není vůbec nebezpečná. Doporučujeme návštěvu domorodých podniků. Jsou velmi čisté a kulinářské zážitky nezapomenutelné. Balenou pitnou vodu dostanete v turistických letoviscích a na Malé. Ve většině letovisek teče z kohoutku odsolená mořská voda, kterou můžete bez problémů i pít. Nezapomeňte na pravidelný pitný režim.
Jak se chovat na Maledivách?
Maledivská letoviska jsou ve svých předpisech poměrně nesmlouvavá. Razí se myšlenka turistické odpovědnosti a přiměřeného chování a tolerance vůči jiným kulturám. Turisté musí brát ohled na životní prostředí (neničit korály, neubližovat mořským živočichům) a musí brát zřetel na muslimské zvyky. Nepřípustné je opalování „nahoře bez“ na veřejnosti, dvoudílné plavky a šortky jsou přípustné pouze v turistických letoviscích. Při návštěvě Malé a ostatních ostrovů mějte vhodné oblečení se zahalenou hrudí, ženy by neměly nosit šaty a trička bez rukávů. Ideální jsou dlouhé rukávy a sukně – možno i krátké, které zakrývají stehna. Mimo turistická letoviska platí tato základní pravidla. 1. Odkládejte obuv před vstupem do domu či mešity. 2. Zachovejte klid a buďte zdvořilí – zejména při dlouhých jednáních s úředníky. 3. Respektujte náboženské otázky – Maledivané praktikují islám – pravidelné modlitby mají přednost i před obchodem a zábavou. Pamatujte, že mimo oblast turistických letovisek není k dostání alkohol a vepřové maso. Cestování s dětmi není problém. Děti si pobyt na Maledivách velmi užijí a místní obyvatelé děti velmi milují.
Co tu všechno dělat?
Na Maledivách se vedle lenošení na pláži můžete věnovat celé řadě aktivit. Zkuste si prohlédnout domorodé vesničky s tradičními výrobky a hlavní město Malé. Věnujte se surfování, výpravám za velrybami a delfíny, plachtění, windsurfingu, kitesurfingu nebo rybaření, kanoistice, motorizovaným sportům a tenisu. Nesmíme zapomenout ani na trumf Malediv – šnorchlování a potápění. Maledivy patří mezi nejvýznamnější a nejžádanější potápěčské lokality světa.
Jazyk.
Na Maledivách se mluví maledivsky. Jde o jazyk příbuzný sinhálštině, kterou se mluví na Srí Lance. Na jednotlivých ostrovech se pak mluví různými dialekty. Na ostrovech se snadno dohovoříte anglicky. Anglicky se hovoří i na nejjižnějším maledivském atolu Addu, jehož obyvatele po dlouhá léta zaměstnávala britská letecká základna. Za hranicí turistické zóny je to s angličtinou poněkud horší.
Cestování po Maledivách.
Na Maledivy se dostanete letecky z České republiky a Německa. Pravidelné lodní spojení neexistuje, ale k mořským břehům přijíždí četné soukromé jachty. Po Maledivách můžete cestovat za pomoci vnitrostátních leteckých linek, hydroplánů a lodí. Tradiční maledivské plavidlo se nazývá dhóní. V rámci Malediv existují i pravidelné lodní linky. Časté jsou také přívozy zajišťující spojení mezi jednotlivými ostrovy. Na Malé funguje také taxislužba. V provozu jsou rovněž motorové čluny. Zážitkem bývá plavba tradiční lodí Védí, která Vás po dvoudenní plavbě zaveze na nejjižnější atol Addu. K plavbě je však třeba povolení nebo nabídka cestovní kanceláře na Maledivách.