Co navštívit v Portugalsku?

vydáno 10.09. 2015 • Portugalsko • zobrazeno 1952x

Nejteplejší moře a nejnádhernější pláže na portugalském pobřeží nepochybně nacházíme v jeho jižní části – provincii Algarve. Ačkoliv si v ničem nezadají s mezi turisty populárnějšími přímořskými oblastmi Španělska, během vlastní návštěvy vás nejspíše zarazí relativně nízká koncentrace zahraničních návštěvníků. I zde se tak opět ukazuje jedna z velkých předností Portugalska: stále se zde daří držet turismus v únosných mezích, díky čemuž se zdá, že o budoucnost tohoto fascinujícího koutu Evropy zatím nemusíme mít obavy. 

Pláže v Algarve se mohou pochlubit vším, co bychom rádi během cesty k moři na jejím konci nalezli. Čisté moře rozverně střídající všechny barvy modré, jemně nazlátlý písek, skutečně slunečné počasí. Jakkoliv je každé hodnocení plážových oblastí velice ošemetné, v případě  Algarve  si můžeme  pomoci i statistikou: slunce zde každoročně svítí  na tři tisíce hodin, což z něj dělá vůbec nejslunečnější místo v Evropě!

Klasickým místem zdejší pobřeží a zároveň sám o sobě dostatečným důvodem pro strávení alespoň několika dní v Algarve je známý Mys Sv. Vincenta. Jde o nejjihozápadnější místo na Starém kontinentu, na kterém kromě toho najdete nejmohutnější maják v Evropě. Jde o velice romantické místo na skaliscích tyčících se do výš téměř osmdesáti metrů, na nichž trůní pevnost. V minulosti se Mysu Sv. Vincenta příznačně přezdívalo „Konec světa“.

Évora

Uprostřed sluncem vyprahlé krajiny Alentejské plošiny leží jedno z nejzajímavějších měst portugalského venkova – Évora. Na vyvýšeném místě se zvedají zachovalé hradby, za nimiž se skrývá houšť středověkých uliček v nichž se podle všeho zastavil čas. 

Évora nicméně není jen místem, jehož zádumčivá atmosféra těží z nahuštěné zástavby historických domů, ale především mnoha památek, z Évory činí místo, jejž by měl navštívit každý, kdo si nárokuje skutečné seznámení  s Portugalskem v jeho skutečné podobě. Kostnice jejíž stěny i klenby tmelí lebky, fenomenální Dianin chrám vystavěný na přelomu druhého a třetího století po Kristu, a k tomu devatenáct (!) dalších kostelů a klášterů. Tak dodnes vypadá Évora, významné centrum portugalského umění a vědy patnáctého století. 

Za to, že se Évoře podařilo do dnešních dnů vydržet v nezměněné původní podobě vděčíme nejen jejímu zápisu na seznam památkových rezervací UNESCO, k němuž došlo v roce 1986, ale možná především skutečnosti, že do té doby městečko patřilo mezi v podstatě zapomenutá místa Portugalska.

São Miguel

I když má Portugalsko statut pevninského státu, jeho součástí jsou dnes často neprávem opomíjené Azorské ostrovy, stejně jako ostrov Madeira. A jedním z klenotů právě Azorského souostroví je i São Miguel. Tento jeho největší ostrov zaujme zejména svým zřetelně sopečným původem, který je zde cítit v podstatě z každého metru. 

Připravte se tak krátery rozličných velikostí, pobřeží plné skalisek a především černého sopečného písku, a samozřejmě i slavná sopečná jezera. Ta jsou výsledkem zatopení dřívějších kráterů, čímž došlo ke vzniku skutečně unikátní krajiny. Nejznámějšími sopečnými jezery na ostrově jsou Ohnivé jezero – Lagoa de Fogo, Modré jezero – Lagoa Azul, a Zelené jezero – Lagoa Verde. 

Mimo těchto sopečných útvarů São Miguel  stojí za návštěvu i kvůli zdejšímu hustému pralesu, který na mnoha místech začíná již v bezprostřední blízkosti pískem pokrytého pobřeží. Zdejší porosty žijí bujným životem exotického pralesa, který je domovem desítek endemických druhů, jakož i o něco rozšířenějších a přesto pro našince nezvyklých druhů, jako jsou divoké citronovníky,  banánovníky nebo azalky.

Cesta na tento ostrov se však zajisté vyplatí i každému milovníku architektury.  Mohou za to zdejší pro Azovské ostrovy charakteristické církevní stavby postavené v období baroky, a založené na kontrastu černé a bílé barvy, kterýžto je pro tyto končiny typický, a představuje jedno z poznávacích znamení Azorských ostrovů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Portugalsko'
Tipy na jiné články