Co navštívit v Dánsku?

vydáno 03.02. 2011 • Dánsko • zobrazeno 3044x

Dánsko, jedna ze skandinávských zemí, je pro své překrásné a dlouhé písečné pláže, klidné hladiny mořských zálivů, čisté a upravené městečka a vesnice či moderní dálnice a silnice přímo ideální zemí pro turisty a jejich zájezdy. Obdivovat můžou jedny z nejbohatších evropských archeologických nalezišť, nádherné hrady a zámky, města a vesnice se svými zachovalými tradicemi ale i moderně zařízená a bohatě vybavená rekreační zařízení. Dánsko je výjimečná země a důvodů, proč ji navštívit, je mnoho.

Kodaň, hlavní město Dánska, je bezesporu nejvyhledávanějším místem v této zemi. Město je k jeho návštěvníkům velice vlídné a ihned každého pohltí svojí jedinečnou atmosférou. Nalézají se zde překrásné stavby všemožného architektonického slohu. Navštívit můžete nádherné zámky, muzea a další památky. Žádný turista ale nemůže vynechat světově proslavený zábavný park Tivoli. Před více než 200 lety se narodil světově známý spisovatel pohádek Hans Christian Andersen. Socha jeho Malé mořské víly, která se nachází u pobřeží, je symbolem Kodaně. Do svých dětských let se také můžete vrátit, pokud navštívíte dánský zábavný park Legoland, který se nalézá na Jutském poloostrově ve městě Billund. Společnost LEGO a její stavebnice patří k dánským celosvětově nejznámějším produktům.

William Shakespeare do svého díla Hamlet umístil dánský hrad Kronborg. Tento hrad, který leží ve městě Helsingor na ostrově Sjaelland, patří také k dánské nejvyhledávanější památce. V roce 2000 byl zapsán na seznam světového dědictví UNESCO. V poměrně malém městečku Jelling se nacházejí runové kameny z 10. století. V současnosti jsou velmi navštěvovanou památkou, zapsány byly také na seznam světového dědictví UNESCO. Další dánská památka, která patří na tento seznam, je katedrála ve městě Roskilde ze 12. století.

Odense je největší město ostrova Fyn a třetí největší město Dánska. V roce 1805 se zde narodil Hans Christian Andersen a město to také návštěvníkovi téměř na každém kroku připomíná. Pěší zónou se můžete vydat do malého domku, kde se světoznámý spisovatel narodil. Veřejnosti přístupný je také dům v nedaleké ulici u Mnišského mlýna, kde spisovatel prožil své mládí. Některým z turistů může svým miniaturním vzhledem připomínat domky řemeslníků ve Zlaté uličce v Praze. Město má ale i své historické památky, jako je katedrála sv. Knuta ze 13. století, ale i další kostely či muzea.

Dánské království se ale může pyšnit další unikátní památkou. Je jím vodní zámek Egeskov Slot, který patří k nejkrásnějším v Evropě. Nachází se stejně jako město Odense na ostrově Fyn, přesněji v jeho jižní části. Jeho stavba započala v roce 1544 na dubových kůlech uprostřed vodní hladiny. Turisté si mohou prohlídnout jen část zámku, zbytek je totiž stále obydlen. Zajímavá je také sbírka panenek.

30 km severozápadně od Kodaně na ostrově Sjaelland leží město Hillerod. Turisty sem láká především jedinečný zámek Frederiksborg, který vévodí městu. Označován je za nejkrásnější renesanční stavbu v Dánsku. Zámek má za sebou bohatou historii. V roce 1859 dokonce vyhořel a zničila se tak značná část uměleckých děl. Dnes v zámku na břehu jezera Slotssøen mohou turisté také navštívit národní historické muzeum. Mezi mnohými poklady muzea zde může návštěvník spatřit i kopii náhrobku Tycho de Brahe, který odtud odešel po konfliktu s místním panovníkem ke dvoru císaře Rudolfa II. V Hillerodu je také muzeum historie peněz. 

Okolo se nachází zámecký park ve francouzském stylu, který patří mezi nejkrásnější v Evropě.
Mezi další dánské zajímavosti patří nejdelší most na světě, který spojuje dva státy – Dánsko a Švédsko. Vede z dánské Kodaně do švédského města Malmö. Most přes Öresund je dlouhý 16 km. Díky němu cesta, která by trvala přes týden a vedla by přes Německo, Polsko, Litvu, Lotyšsko, Estonsko, Rusko a Finsko, zabírá 35 minut jízdy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Dánsko'
Tipy na jiné články