Co navštívit při cestě do Švýcarska?

vydáno 21.10. 2015 • Švýcarsko • zobrazeno 2161x

Švýcarsko pochopitelně láká především na některé unikáty, které obvykle nemá na svědomí člověk, ale samotná příroda. Majestátné Alpy, velký počet jezer, ale také Švýcarský národní park ročně táhnou statisíce turistů. Pokud chcete, aby byla vaše dovolená ve Švýcarsku kompletní, musíte některá z níže zmíněných míst navštívit. Pochopitelně jejich výčet nebude kompletní, protože jich samotné Švýcarsko nabízí na svou malou rozlohu opravdu velký počet, nicméně ty nejdůležitější nesmíme opomenout.

Jezera

Bodamské jezero

Už v úvodu bylo zmíněno, že základní scenérii celého státu tvoří jezera. Druhým největším jezerem v celých Alpách je právě Bodamské jezero, o které se dělí Švýcarsko, Rakousko a Německo. Jeho maximální hloubka je až 254 metrů a nachází se na úpatí Rýnského ledovce. Samotné jezero je zajímavé především svými třemi ostrovy – ostrov Mainau je velmi navštěvovaný a přezdívá se mu ostrov květů, druhý nazvaný Reichenau je na Seznamu světového dědictví UNESCO a podle pověsti zde byl vězněn sv. Metoděj. Zajímavým místem je také vesnice Romanshorn, kde najdete zámek starý 1200 let. V okolí jezera jsou také velmi rozvinuté cyklostezky, z Bodamského jezera vytéká známý Rýn a na německém pobřeží se nachází Kostnice.

Ženevské jezero

Ženevské jezero je jednoznačně největším jezerem celých Alp (po Balatonu druhé ve střední Evropě). Nádrží také protéká slavná Rhona, která vytéká u Ženevy. Na švýcarské straně jezera dále naleznete taková města, jakými jsou Lausane, nebo Montreux. Pro celé Švýcarsko je to naprosto zásadní místo, protože právě odtud plynou největší zisky z cestovního ruchu. Okolní vinice a kopcovitá krajina ještě dokreslují nádhernou atmosféru jezera. V celé oblasti je dokonale propracovaná dopravní síť a to i po vodě, když musí být někdy omezena, protože je Ženevské jezero typické velkými vlnami. Na druhou stranu je rájem surfařů a jachtařů.

Švýcarské Alpy

Jak už bylo řečeno, ráz většiny Švýcarska určují vysoká pohoří, z nichž největší část pochopitelně tvoří Švýcarské Alpy – 60%. Ty patří mezi vůbec nejvyšší části celých Alp a mohou se chlubit největší koncentrací ledovců v celé Evropě. Typické jsou Švýcarské Alpy především horskými řekami a ledovcovými jezery, jejichž nádheru si mohou vychutnávat jak letní turisté, tak lyžaři v zimě. Pozor si ale dejte, kam zavítáte, protože je hodně oblastí této části Švýcarska zákonem chráněno, když v čele stojí Švýcarský národní park. Co se týče fauny a flóry, její hustota pochopitelně klesá se stoupající nadmořskou výškou, takže si spíše užijete krásných pohledů než velkého počtu živočichů, či rostlin.

Údolí sýru Gruyére

Sýr je symbolem Švýcarska ve stejné míře jako například již zmíněná jezera, nebo Alpy. Právě proto patří mezi nejnavštěvovanější místa francouzský mluvící údolí, ve kterém vznikl tento známý sýr. Začíná městem Gruyéres, které bylo postaveno už v 11. století, a kde najdete krásný zámek se stejným názvem, ze kterého můžete vidět celé údolí a Alpy jako na dlani. Jedině v tomto městě můžete ochutnat pravý Gruyére, který nezískáte nikde jinde ve Švýcarsku. Dalšími zajímavými městy jsou pak Molesón, Fribourg, který tolik uchvátil spisovatele Alexandra Dumase, nebo vinařský Morat. V létě je pak oblast plná pěších turistů, kteří podnikají túry po okolních horách, a v zimě naopak běžkařů.

Údolí sýru Emmental

Druhým nejznámějším sýrem, který Švýcarsko proslavil, je Emmental, když oblast, ve které vznikl, naleznete 30 kilometrů na východ od Bernu. Její dominantou je řeka Emme, která se promítla i v názvu. Celá oblast začíná poměrně velkým městem Burgdorf – 16 tisíc obyvatel, které prosperuje díky textilnímu průmyslu. Zbytek údolí je ale striktně zemědělský. Právě v Burgdorfu naleznete velký zámek ze 12. století, ale také lidové švýcarské muzeum. V celé lokalitě pak naleznete 200 vesnických sýráren, které ročně vyprodukují 10 tis. tun Emmentalu. Například v sýrárně Affoltern si to můžete sami vyzkoušet.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Švýcarsko'
Tipy na jiné články