Co byste měli znát o Thajsku

vydáno 05.09. 2013 • Thajsko • zobrazeno 2169x

Thajsko i v posledních letech zůstává daleko nejnavštěvovanější zemí jihovýchodní Asie. Koneckonců není se čemu divit: disponuje bohatým kulturním dědictvím, stejně jako živými velkoměsty, v nichž má návštěvník příležitost se dopodrobna seznámit s původní podobou tolik proslulé thajské kuchyně. Jih země se potom může pochlubit jedněmi z nejpůsobivějších pláží světa. Na své si však v této asijské zemi určitě přijdou i milovníci hor: patříte-li mezi vyznavače trekingu, určitě nezapomeňte navštívit její vysoko položené severní provincie.

Thajsko, jehož oficiálním názvem byl ještě na konci třicátých let 20. století Siam, se rozkládá v centrální části jihovýchodní Asie na ploše kolem půl milionu kilometrů čtverečních zhusta posetých džunglí. Obývá jej více než pětašedesát milionů obyvatel, a jeho hlavním městem je slavný Bangkok. Jde o v zásadě buddhistickou zemi: k tomuto náboženství se v současnosti hlásí více než devadesát procent věřících. Jeho bezprostředními sousedy jsou Malajsie, Kambodža, Laos a Barma.

S nimi Thajsko spojuje mimo jiné i počasí založené na střídání monzunů, díky nimž zde dochází k pravidelnému příchodu období dešťů. Právě proto se obvykle jako nejlepší čas pro jeho návštěvu uvádí rozmezí listopadu až února, kdy nejenže prší nejméně, ale zároveň jde i o měsíce, kdy se lze bezpečně vyhnout těm největším vedrům. V případě že se chystáte strávit svůj pobyt převážně v severní části země, můžeme doporučit i červen a červenec, tedy čas pozvolného příchodu dešťů. Ve středním Thajsku přitom přichází vlna největších veder v jarních měsících. Zde však musíme dodat, že pobřežní letoviska thajského Jihu lze díky jejich zeměpisné poloze k návštěvě doporučit i tehdy, kdy jsou ve zbytku země teploty nejvyšší.

Obecně však přesto platí, že přehnaně pečlivé rozmýšlení termínu příjezdu do země není na místě: i období monzunových dešťů má totiž své nesporné výhody. Všude se nepohybuje tolik turistů, takže máte zajištěn větší klid při poznávání thajských památek a měst, zdejší příroda je díky vydatným dešťům svěží a jasně zelená, a v neposlední řadě i ceny ubytování bývají výrazně nižší.

Pokud během své dovolené plánujete poznat více míst, a nezdržovat se jen v těsné blízkosti vašeho resortu, pak vězte, že cestování po Thajsku je snadné a pohodlné díky husté síti vnitrostátních vlakových i autobusových linek.

Uvítáte-li na začátek několik jednoduchých tipů kam vyrazit, pak v každém případě doporučujeme za výchozí bod vašich cest zvolit thajskou metropoli Bangkok, někdy přezdívaný jako Město andělů, a odtud po několika dnech následně navštívit dřívější hlavní město země, Ayutthaya. Vaší pozornosti by rovněž nemělo uniknout ani město Kanchanaburi, které navždy vstoupilo do dějin slavným válečným snímkem Most přes řeku Kwai, a jemuž se také podrobněji věnujeme na jiném místě našich stránek.

Dobrým místem, odkud vyrazit do hornatých oblastí severního Thajska je v každém případě Chiang Mai, jež se může pochlubit přízviskem Růže Severu, za něž vděčí zejména zdejšímu klimatu a panenské přírodě: právě zejména květinám se zde kvůli chladnějšímu horskému vzduchu velice daří.

Na samotný závěr našeho krátkého představení ještě zmiňme dvě destinace, které oblibují zejména příznivci vodních sportů a plážového života – populární ostrovy Koh Samui a Phuket, kde můžete najít jedny z nejčistších pláží v zemi.

  

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Thajsko'
Tipy na jiné články