Co byste měli vědět před cestou do Keni?

vydáno 15.06. 2015 • Keňa • zobrazeno 1325x

Coby exotická země ležící v Africe se Keňa pochopitelně v mnohém liší od našich poměrů.  Částečně jde o rozdíly dané odlišnou geografickou polohou země, kde místní fauna a flóra nemusí vždy představovat jen zdroj překvapení a okouzlení, ale i mnohá rizika. Stejně tak rozdílná kulturní zkušenost i hospodářský stav země se často ukazuje jako značná bariéra. Proto je stejně tak důležité dobře naplánovat trasu, jako se před odjezdem seznámit s nejdůležitějšími praktickými otázkami. 

Očkování 

     Jednou z otázek, již se každému, kdo se chystá na návštěvu Afriky, v žádném případě neradí podceňovat, je riziko nákazy některou z pro nás neobvyklých chorob, a tedy i nejvhodnější způsob očkování. A ani Keňa v tomto není výjimkou.

     Obecně přitom platí, že očkování zde můžeme rozdělit na povinná a doporučovaná. Skutečnost, že některá očkování nejsou nařízena zákonem by vás v žádném případě neměla uklidnit. Jinými slovy, každý zodpovědný cestovatel před odjezdem věnuje svůj čas i jim.

     Pokud jde o skutečně povinná očkování, v případě Keni jím je očkování proti žluté zimnici u lidí, kteří přijíždějí ze zemí jejich endemického výskytu. V praxi je ale doporučováno ve všech očkovacích centrech jako jeden ze základních způsobů ochrany.

     Stejně tak se zdůrazňuje význam očkování proti břišnímu tyfu a virové hepatitidě typu A, pokud se do země chystáte na delší dobu, pak i proti typu B. Pokud se do Keni chystáte takříkajíc na vlastní pěst, a nejste si zatím jisti, v jakých podmínkách se budete stravovat, raději se nechte očkovat i proti choleře.

     S výjimkou Nairobi a vysoko položených horských oblastí se doporučuje i očkování proti malárii. Obecně pro delší cesty po venkově je dobré podstoupit očkování proti vzteklině. Samozřejmostí by mělo být i ujištění o tom, že jste očkovaní proti spalničkám a tetanu. Cestovatelé kterým již bylo třicet let by mimoto podstoupit přeočkování proti záškrtu a poliomyelitidě. 

Jídlo a pití 

     Samotné očkování vás pochopitelně nikdy úplně neochrání před rizikem zdravotních problémů. Důležité je proto věnovat po celou dobu pozornost i jídlu, které jíte a způsobům jeho přípravy, stejně tomu, co pijete.

      Neznamená to samozřejmě, že byste v každé restauraci měli jíst s obavami – keňské restaurace jsou naopak obecně považovány za místa, kde nehrozí podávání závadných jídel. Spíše jde o to, že delikatesy jako syrové ústřice, mušle nebo některé druhy ryb mohou být samy o sobě nebezpečné v případě, že si nemůžete být jisti jejich kvalitou.

     Podobně je tomu i s nabídkou rychlých občerstvení – vždy byste měli dříve než jídelní lístek sledovat čistotu provozovny, a způsob, kterým zde provádí hygienické návyky. Důležité je také bezpečně vědět, že jídlo bylo tepelně dostatečně upraveno. Pokud jde o vaše vlastní kulinářské zásady, nakoupenou zeleninu je před konzumací nutné vždy umýt  v převařené (!) vodě, nebo oloupat. Co se týče vody, doporučuje se pít vodu výhradně balenou, případně chemicky upravenou. Čaj a káva by na rozdíl od džusů měly být bezpečné. 

Společenské chování 

     Keňa je nábožensky značně rozrůzněná země, díky čemuž se v jednotlivých jejich částech mohou lišit zažité společenské zvyklosti. Obecně přitom platí, že především v islámských oblastech země, tedy na pobřeží a na severovýchodě Keni je dobré se mírnit přinejmenším co do provokativnosti v oblékání. Bikiny a minisukně se ženám a dívkám nedoporučují, stejně jako pití alkoholu, které u zástupkyň něžného pohlaví v očích Keňanů zavdává příčinu k pochybnostem nad jejich dobrými mravy.

     V celé Keni se potom speciálně cynický Čech tak často pohrdající byrokracií a symboly státnosti setkává se zajímavým úkazem – pokud přijde na keňskou hymnu, vyžaduje se i od něj, aby povstal,    a v žádném případě se nedoporučuje během toho jakkoliv vtipkovat nebo snad nedejbože zlehčovat   prezidenta ani státní vlajku a podobné předměty. Dobrosrdečné švejkování má v tomto směru k mentalitě ryzího Keňana skutečně daleko. 

     Na závěr jenom dodejme, že podobně jako ironie se v Keni mezi místními obvykle odsuzuje i focení lidí bez jejich výslovného dovolení. Na některých místech pak dokonce nacházíme výstražné cedule, jež důsledně varují před focením Masajů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Keňa'
Tipy na jiné články