Chování, etiketa, zvyky a kulturní odlišnosti Thajska

vydáno 05.09. 2013 • Thajsko • zobrazeno 2843x

Thajsko patří bezpochyby k těm nejschopnějším zemím na světě. Ačkoli je zde život na zcela jiné úrovni než v západních zemí, vše tu funguje, turismu jsou dveře otevřeny a především všech 60 milionů obyvatel jsou velmi milý a veselí lidé. Ačkoli zde žijí Thajci s čínskými a malajskými menšinami, jsou k sobě velmi přívětivý a tolerantní. Tomu napomáhá i vysoká gramotnost, 95 % je asi největší průměr v jihovýchodní Asii.

Buď veselý, buď „sanuk“...

Thajci si pečlivě střeží svou národní kulturu. Ta je jednoduše rozpoznatelná na každém kroku, ovšem je zde znatelný i podřízenost západu, např. nošení kalhot místo původního sarongu, výskyt automobilů apod. Jedná se ale o vliv zanedbatelný. Definovat život v Thajsku můžeme nejlépe slovem „sanuk“, což znamená legrace, zábava. Tímto heslem se Thajci řídí všude a pořád. V práci, na úřadech či na polích, prostě a jednoduše je to jejich zásadní náplň života.  Dalším důležitým heslem je „ zachovej si tvář“. Thajci totiž nemají rádi jakékoli rozpory, hádky, zlobu či rozčilení. Podstatou je zachování tváře, tzn. nepoddat se určitému nevhodnému chování.

Úcta a postavení v thajské společnosti

V Thajsku se všechny vztahy řídí nadřízeností a podřízeností, což bývá dáno věkem, majetkem, postavením, osobním a politickým vlivem. Pozice podřízených sice vyžaduje respekt a poslušnost, ale je odměněna péčí a podporou nadřízených. Každý turista by si měl před cestou do Thajska pečlivě prostudovat chování při stolování, na cestách i mezi obyvateli země, předejde tím mnohým nepříjemným situacím a neshodám.

Společenské normy

Od kohokoli, kdo mluví thajštinou, je vyžadováno dodržování společenských norem. V Thajsku jsou postaveny na prvním místě, proto se můžete setkat opravdu se vstřícným a slušným chováním. Další normy byly dány počátkem buddhistického náboženství. Slušné oblékání, čistý vzhled, tiché kultivované chování jsou základem etikety Thajska. Těm, co se těmito pravidly řídí, je vzdána úcta a respekt.

Kulturní odlišnosti

Tato země má mnoho odlišností a zvyků od našeho světa, proto je dobré si je předem nastudovat. Pro turisty jsou základní tyto informace. Do svatých chrámů se může pouze bez obuvy a ve slušném oděvu. K nim se nepočítají krátké kalhoty i košile s krátkými rukávy, to platí pro obě pohlaví. Ale v některých částech Thajska jsou velmi shovívaví a turistům tyto nešvary odpouštějí.  V chrámech je také nevhodné mít v sedě nohy směrem k Buddhově soše, což platí i u jakýchkoli jiných osob. Thajci se zdraví spojenýma rukama jako při motlitbě a očekávají i stejnou odpověď. Úsměv také patří mezi nejčastější pozdravy, takže se nebojte a usmívejte se, jak je libo. Předměty se předávají oběma rukama nebo pouze pravou rukou, jelikož levá je určena k omývání na toaletě.

Za velice nezdvořilé se považuje dotknutí něčí hlavy či posazení se na polštář, určený pod hlavu. Turisté by při cestách neměli překračovat ležící či sedící lidi ve vlaku, to se týká i překračování jídla u stolování na zemi. Stačí jednoduše poprosit o uvolnění prostoru, čímž předejdete pohoršení ze strany thajských obyvatel. Boty všeobecně nepatří jak do chrámů, tak i domů, některých obchodů či restauracích.

To nejlepší na konec...

Může se také stát, že vás nějaký člen rodiny pozve do svého domu. Toto gesto je v Thajsku velmi časté, takže rozhodně neodmítejte a bez obav se nechte pozvat na dobré domácí jídlo či pravou thajskou kuchyni. Jakékoli odvrácení je neslušné, takže svůj ostych nechte za prahem a užívejte si pohostinnost a mírumilovného chování Thajců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Thajsko'
Tipy na jiné články