Chcete strávit levnou dovolenou ve Španělsku?

vydáno 16.09. 2013 • Španělsko • zobrazeno 2072x

Španělsko je stát ležící na Pyrenejském ostrově v jihozápadní Evropě. Na západě sousedí s Portugalskem, na severovýchodě s Andorrou a Francií, na jihu s Gibraltarem. Španělsku patří i Kanárské ostrovy v Atlantském oceánu, Baleáry ve Středozemním moři a také Llívia – katalánské městečko obklopené územím Francie.

Španělsko je parlamentní monarchií a skládá se ze 17 autonomních oblastí (Andaluzie, Aragón, Asturie, Kanárské ostrovy, Kantabrie, Castilla – La Mancha, Castilla y León, Katalánie, Extremadura, Galicie, Baleárské ostrovy, Madrid, Murcie, Navarra, La Rioja, Valencie, Vasco País). Od roku 1986 je členem Evropské unie. Je také členem NATO a dalších organizací.

Název:  Španělské království (Reino de Espaňa)

Hlavní město: Madrid

Rozloha:  504 782 km2

Počet obyvatel:  46 063 511

Úřední jazyk:  španělština, katalánština, galicijština, baskičtina, valencijština

Měna:  EUR

Státní zřízení: konstituční monarchie

První zmínky o Španělsku pochází ze třetího tisíciletí. Původními obyvateli byly kmeny Iberů a Keltů, později Féničané, Řekové, Kartaginci a Římané. Později zemi ovládli Vizigóti, kteří v 8. století ustoupili arabským vojskům. Ti zemi ovládali až do 14. století, kdy vzniklo silně katolické Španělsko. V 16. století se Španělské království stalo evropskou velmocí. Krátce poté odolává velké hospodářské krizi a napoleonským válkám. V letech 1936 až 1939 proběhla ve Španělsku občanská válka. Dnes je Španělské království konstituční monarchií parlamentního typu. Hlavou monarchie je král Juan Carlos I. z rodu Bourbónů. Výkonná moc je v rukou vlády a premiéra José Luis Rodrígueze Zapatera.

Ve starověku byla země nazývána latinským jménem Hispania. Dnešní název pochází z baskického slova „ezpaňa“, což znamená roh, výběžek.

Přibližně 74% obyvatelstva tvoří Španělé. Další etnické skupiny žijící ve Španělsku jsou Galicijci, Portugalci, Katalánci, Baskové, Židé, Francouzi, ale také Romové. Španělsko je silně věřícím státem. Povoluje všechny druhy vyznání, ale jednoznačně převládá katolická víra. Téměř 80% věřících jsou katolíci.

Na severozápadě převládá oceánské podnebí s mírnými zimami a chladnějšími léty. Ve vnitrozemí panuje spíše suché kontinentální podnebí, tzn. mrazivé zimy a horká léta. Sami Španělé zemi rozdělují na suchou a vlhkou. Suchá na středu a jihu Španělska, vlhká na území od Galicie až po Katalánsko. Z flóry lze ve Španělsku nalézt duby, borovice, rohovníky, zakrslé palmy, olivy, túje a další. Z fauny přavažují vlci, kamzíci, lišky, divoká prasata, šakali, lasičky, křepelky. V řekách lze najít lososy, pstruhy, plotice. V mořích zase makrely, tuňáky, sardinky, tresky, kraby nebo langusty. Na Gibraltarském poloostrově se vyskytuje vzácný druh opice, tzv. magot bezocasý.

Španělsko je velmi oblíbenou turistickou destinací. Pobřeží láká turisty nádhernými písečnými plážemi, průzračným čistým mořem, zátokami a útesy, krásnou nespoutanou přírodou plné zeleně. Místní obyvatelé se vyznačují klidem a úctou ke zdejší krásné přírodě. Od turistů se očekává, že se zdejšímu poklidnému způsobu života přizpůsobí a vychutnají si dokonalý odpočinek. Proslulý je však také noční život plný diskoték, přístavních barů a živé hudby. Za vidění stojí také krásná města plná historických památek, hory a řeky, jeskyně a vodopády. Nejznámější hory jsou pravděpodobně Pyreneje, které vedou podél hranice s Francií. Španělsko je také rájem pro milovníky sportu a pěší turistiky. Jsou zde ideální podmínky k potápění, windsurfingu, jízdě na koních i rybaření.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Španělsko'
Tipy na jiné články