Český Krumlov: Kochejte se krásou města

vydáno 16.09. 2013 • Česká republika • zobrazeno 2000x

Český Krumlov je mnohými považován za nejhezčí město v České republice. Má své kouzlo a kromě českých turistů přitahuje i mnohé zahraniční návštěvníky. Co vám může nabídnout?

Základní informace o Českém Krumlovu

Český Krumlov je okresním městě v Jihočeském kraji. Nachází se 22 km od Českých Budějovic. Město se rozkládá na ploše 22,16 km2 a žije v něm přes 13 000 obyvatel.

Nad Českým Krumlovem se nachází Blanský les a přímo městem protéká Vltava. Tento tok je velmi oblíbený mezi vodáky, kteří svou trasu zpravidla začínají ve Vyšším Brodě.

Kromě toho, že si v Českém Krumlově prohlédnete mnohé historické památky, je rovněž významným střediskem kultury. Důležité je hlavně Městské divadlo s otáčivým hledištěm v zámecké zahradě. Ve městě jsou i muzea a galerie umění.

Z významných akcí se tu tradičně konají Slavnosti růže, festival Ekofilm či Mezinárodní hudební festival Český Krumlov.

Památky Českého Krumlova

O kráse města, která každoročně přitahuje pozornost mnohých českých i zahraničních návštěvníků, svědčí i fakt, že je jeho městská památková rezervace zapsaná na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, a to od roku 1992. Jde o oblast středověkého centra města obklopeného meandry Vltavy. Tato část se městskou památkou rezervací stala roku 1963 a o 40 let později se jí stalo také předměstí Plešivec nacházející se jižně od historického jádra města.

Státní hrad a zámek Český Krumlov

Snad nejnavštěvovanější památkou v Českém Krumlově je tamější zámek. Jde o druhý nejrozsáhlejší zámecký areál u nás. Větší rozlohu má jen Pražský hrad. Zámek byl původně gotickým hradem, který byl přestavěn a rozšířen.

Zajímavé je nejen interiér zámku, ale určitě si nenechte ujít ani procházku zámeckým parkem. Zahrada je ve stylu baroka a má francouzskou a anglickou úpravu.

Chcete-li se pokochat výhledem do okolí, nabídne vám ho vyhlídkový ochoz zámecké věže. Je ve výšce 35 m.

Kostel sv. Víta

Kostel sv. Víta byl založený v první polovině 14. století. Brzy na to došlo k jeho rozšíření. Poslední patro věže vzniklo však až na konci 19. století. Kostel je trojlodím a má kaple Vzkříšení a sv. Jana Nepomuckého.

Museum Fotateliér Seidel

Muzeum Fotaateliér Seidel zaujme především příznivce fotografování. Dozvíte se více o počátcích této činnosti.

Josef Seidel, podle kterého je dům pojmenovaný, byl známý jako „fotograf Šumavy“. Muzeum je v jeho domě, takže si prohlédnete část původního technického vybavení jeho ateliéru, ale kochat se budete moci i jeho dílem.

Městské hradby

Městské hradby vznikaly ve 13. a 14. století po založení města. Postupem času se rozšiřovaly a vylepšovaly. Většina z nich zanikla v 19. století. Její zbytky si prohlédnete v Jájovské ulici a u pivovaru Eggenberg. Zachovalá je také Budějovická brána.

Kostel sv. Jošta

Kostel sv. Joště je původně gotickým kostelem. Byl však mnohokrát přestavěn. V 20. století byl užíván jako obytný dům a ani dnes už neslouží jako kostel. Najdete v něm muzeum loutek. Má i další komerční využití.

Kašny v Českém Krumlově

V Českém Krumlově si prohlédnete i několik kašen. Ta nejznámější je na náměstí. Stála tu od 14. století. V 19. století však byla kvůli svému zchátralému stavu zrušená a došlo k vybudování nové kašny. Ve městě jsou i jiné kašny.

Z další památek ve městě to je Kaple na Křížové Hoře, Kaple sv. Martina, Synagoga Český Krumlov atd.

Památky v okolí Českého Krumlova

Prošli jste si všechny památky v Českém Krumlově a stále máte chuť poznávat další pěkná místa? Široké možnosti vám nabídne i okolí Českého Krumlova. Jsou jimi např. Státní hrad Rožmberk nad Vltavou, Státní zámek Hluboká, Holašovice (selské baroko), Dívčí kámen (hrad), Velešín (hrad), Hrádek Pořešín, Židovské hřbitovy Rožmberk nad Vltavou, Žofínský prales atd.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Česká republika'
Tipy na jiné články