Černé moře

vydáno 05.10. 2014 • Bulharsko • zobrazeno 3633x

Černé moře je šelfové moře Atlantského oceánu. Je s ním spojeno prostřednictvím Středozemního moře, na něž navazuje v oblasti Bosporu. Jde vlastně o vnitrozemské moře, obklopené ze všech stran pevninou – na severozápadě evropskou a na jihovýchodě asijskou. Moře je obklopeno také těmito zeměmi – na západě Bulharskem a Rumunskem, na severu Ukrajinou, na severovýchodě Ruskem, na východě Gruzií a na jihu Tureckem. Za součást Černého moře se někdy považuje také Azovské moře, které na severovýchodě odděluje Kerčský průliv. 

Název:Černo more (bulharsky)
Rozloha:461 000 km2
Hloubka:2 210 m
Délka pobřeží:350 km
Teplota vody:od června do září v průměru 23°C

Do Černého moře se vlévají některé velké řeky, jako například Dunaj, Dněstr a Dněpr nebo Don. Největšími a nejznámějšími přístavy v Černém moři jsou: Oděsa, Illičivsk, Sevastopol, Jalta, Kerč, Novorossijsk, Soči, Poti, Batumi, Trabzon, Samsun, Varna, Burgas nebo Konstanca. 

V minulosti bylo na místě dnešního Černého moře pouze rozsáhlé jezero se sladkou vodou. Vznik Bosporského průlivu však zapříčinil odtržení Asie od Evropy a toto jezero se spojilo se Středozemním mořem a stalo se tak šelfovou součástí Atlantského oceánu. První zmínky o Černém moři pochází z dob řeckých osadníků kolem 6. století př.n.l. Tehdy ho nazývali „pohostinným mořem“. V průběhu historie se o Černé moře přetahovala spousta kolonií – Římané, Byzantinci, Gótové, Tataři, Mongolové, Janované, Benátčané, Turci, ale i Anglie a další. Od roku 1856 je Černé moře díky Pařížskému míru neutrálním územím.

Nejnavštěvovanějšími turistickými oblastmi Černého moře jsou oblasti Bulharska. Zdejší pláže mohou bravurně konkurovat těm nejkrásnějším z celé Evropy. Každoročně bývají oceňovány Modrou vlajkou za kvalitu. Délka Bulharského pobřeží u Černého moře činí 378 kilometrů. Pláže jsou rozlehlé, čisté, písčité. Na plážích bývají příznivé ceny, v okolí najdete mnoho vodních atrakcí. Teplé podnebí umožňuje turistům zůstat na plážích po celý den. Ideální podmínky nabízí Černé moře pro rodiny s dětmi, neboť klesání mořského dna je postupné. Voda má navíc malý obsah soli, což ocení především potápěči. Velkou výhodou je také fakt, že ve vodě se nevyskytuje typická mořská havěť jako ježovky, jedovaté ryby, pálivé medúzy. Je to způsobeno především přítomnosti sirovodíku v hlubších vrstvách vody, která se neslučuje s vodním životem. V Černém moři nenajdete ani klasické žraloky. Žijí zde pouze černomořští žraloci, kteří nejsou pro lidi nebezpeční. 

Díky průzračnosti a čistotě vody je Černé moře velmi oblíbenou destinací pro vyznavače sportovní potápění. Kromě podmořského života ve svrchní vrstvě vody mohou obdivovat také vraky v minulosti potopených lodí. Právě od této skutečnosti je možná odvozeno jméno Černého moře. Traduje se, že název vznikl podle smutku lidí nad množstvím zničených a potopených plavidel v moři. 

Nevýhodou Černého moře mohou být občasné velké a dlouhotrvající vlny, které jsou typické především pro severní pláž Primorsko. V takovém případě místní plavčíci zabrání vstupu do moře. Rozlišují se tři základní barvy vlajek, které rozlišují stupeň nebezpečí vln. Zelená vlajka znamená mírné vlny, koupání není nijak omezeno. Žlutá vlajka značí střední vlny, vstup do vody je povolen, ale bez nafukovacích lehátek a dalších pomůcek. Červená vlajka signalizuje nebezpečné vlny, vstup do vody je pak zakázán. Dalším negativem jsou občasné mořské řasy na pláži, které dlouhou dobu nikdo neuklízí. Jinak jsou však Černomořská turistická střediska velmi oblíbená, v okolí najdete mnoho historických památek, vyžití najdou také vyznavači turistiky. Mezi nejoblíbenější Bulharská letoviska u Černého moře patří například Sozopol nebo Nesebar.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Bulharsko'
Tipy na jiné články