Černá Hora je odedávna křižovatkou mezi východním a západním světem. Proto nepřitahuje turisty jenom kvůli svému přírodnímu bohatství - hory, jezera, pláže - ale také kvůli své rozmanité historii a památkám, které dodnes přežily. Historická data ukazují, že osídlení Černé Hory trvá již přes 180 000 let. Nejstarší pravěké vykopávky se nacházejí v jeskyni Crvena Stijena. V Černé Hoře je možné pozorovat mnoho různých kulturních vlivů - ilyjský, helénský, římský, pravoslavný, ale i vliv islámský.
Pakliže narazíte ve svém životě na osobu, která opovrhuje nad dovolenou v Černé Hoře jen kvůli její ceně - bývá i o několik tisíc levnější než dovolená na Kanárských ostrovech - setkali jste se pravděpodobně se snobem nebo buranem. Vzhledem k tomu, že černohorské pobřeží bylo vhodné k rekreaci Benátských knížat, Osmanských sultánů i Franze Josefa, mělo by zřejmě uspokojit i Vaše požadavky.
Černá Hora se rozkládá na jižním pobřeží Jaderského moře mezi Chorvatskem a Albánií. Dalšími sousedícími zeměmi jsou na severovýchodě Srbsko a na severozápadě Bosna a Hercegovina. Černá Hora zaujímá plochu asi 14 tisíc km2, nejde tedy o velký stát. Jejím hlavním městem a metropolí je Podgorica, v níž žije zhruba jedna čtvrtina obyvatelstva.
Krajina je zde velmi rozmanitá. Nejvyšší vrcholky hor tvoří hranici Černé Hory s Albánií a Srbskem, na jihu u pobřeží tohoto malého státu je možné nalézt planiny, které však nejsou delší než několik kilometrů.
Téměř každý katalog cestovních kanceláří a webových cestovatelských portálů líčí zdejší krásu Jadranu ve spojení právě s horami, avšak ty zpravidla nebývají dostatečnou záminkou k cestování do tohoto státu. Všude jsou zmiňovány spíš jako kulisa k místním plážím zrcadlící se v teplé průzračné mořské vodě a kam turisté vyráží až poté, co se dostatečně nabaží koupání. To je v každém případě škoda a nejedná se o úplně přesný popis. Černohorská pohoří mohou být na některých místech pokládána za nejtvrdší terény v celé Evropě, proto mohou být přitažlivým a vyhledávaným cílem pro milovníky turistiky, které vysokohorské výstupy lákají mnohem více než koupání v moři.
Jižní část státu je v dnešní době hlavním zdrojem ekonomického rozvoje země a to zejména díky stále se rozvíjejícímu turistickému ruchu na zdejším pobřeží. Velmi příjemné je zde klima od května do konce října. Délka pobřeží Černé Hory je necelých tři sta kilometrů, z toho se na jedné čtvrtině rozkládají pláže.
Přímořské turistické oblasti je možné rozdělit na čtyři hlavní části - Bokakotorskou riviéru, Budvanskou riviéru, Barskou riviéru a nejvíce na jihu položenou Ulcinjskou riviéru. Bokakotorská riviéra se rozkládá nejvíce na severu a zároveň patří k nejnavštěvovanějším místům v Černé Hoře. V minulosti byla právě tady ta nejdůležitější část země pro její obranu. Poblíž Boky Kotorské se rozkládají pohoří Lovčen a Orien a právě v těchto místech se do pevniny hluboce zařezávají zálivy Boky Kotorské. U mnohých turistů to vyvolává pocit, že se nachází někde u skandinávských fjordů, jenže tady určitě žádné lišejníky nenajdete, to dříve narazíte na písečnou pláž či starobylé městečko. Boka Kotorská měří ve svém nejužším místě pouhých tři sta metrů. To v minulosti usnadňovalo středověkým panovníkům jednoduchou a zároveň originální kontrolu nad tímto místem - v noci se v nejužší části natáhl tlustý řetěz a tak žádné plavidlo nemohlo proplout.
Mladými návštěvníky je dnes velmi oblíbená Budvanská riviéra, jejímž centrem je město Budva, podle kterého byla pojmenována. Jde o historické město, o letních prázdninách se však stává centrem zábavy - každou noc uvidíte bary, restaurace a diskotéky plné turistů dychtících užít si nočního života.
Barská riviéra je ze všech čtyř výše zmiňovaných částí nejdelší. Nejvíce ji ocení historičtí nadšenci, kteří si tady mohou prohlédnout zbytky po nadvládě Turků, kteří si oblast podmanili v 16. století a vydrželi tady vládnou přes čtyři sta let. Poslední z oblastí - Ulcinjská riviéra - tento vliv východního světa jen podtrhuje. V okolí města Ulcinj se nachází více mešit než jinde v této krajině a vliv islámského náboženství lze vycítit i v ulicích města, jiná je také mentalita zdejších obyvatel.