Casablanca - skutečné hlavní město Maroka

vydáno 28.08. 2015 • Maroko • zobrazeno 1212x

Casablanca je největším městem Maroka, které  i co do svého významu v mnoha směrech předčí hlavní město země Rabat. Přestože i ve světě patří k nejznámějším a nejnavštěvovanějším marockým městům, můžete se někdy setkat s názorem, že Casablanca své pověsti neumí dostát, že v samotném městě toho není příliš k vidění, a že jeho prohlídkou je vhodné strávit nanejvýš jeden den. Popravdě, nás podobná hodnocení uráží, a nejsme sami. Casablancu lze totiž stejně tak vidět jako místo, kde se člověku rychle dostane pod kůži současná podoba moderního života v Maroku,   s jeho nenuceným spojením španělského a afrického naturelu. A to celé v neposlední řadě v podmanivých kulisách širokých bulvárů, všudypřítomného pouličního ruchu, a charakteristické architektury, v níž se maurské slohy střídají se stavbami ve stylu art deco světové úrovně. Casablanca není výkladní skříní Maroka,  ale naopak jeho tepajícím srdcem.

Casablanca je daleko největším městem Maroka, v jehož aglomeraci žije o dva miliony více obyvatel než v hlavním městě Rabatu, tedy asi 3, 7 milionu. Zároveň jde o největší a nejvýznamnější přístav při marockých březích Atlantského oceánu, a  stejně tak i hlavní kulturní centrum země, jakož i místo, kde se vede ten nejbujnější noční život.

Jakkoliv zdejší bary, kavárny a rozlehlé městské parky společně utváří sympatickou atmosféru  centra země, musíme zároveň na druhou stranu přiznat, že velká část současné Casablancy zřejmě nebude tím, nad čím plesá srdce zasněného cestovatele během jeho potulek po neznámých exotických velkoměstech.

Některá nelichotivá vyjádření zdejších škarohlídů se totiž zajisté zakládají na reálném základě. Mnohé obchodní a průmyslové čtvrtě svým vražedným tempem obchodu a života na silnicích skutečně mohou v hlavách mnoha návštěvníků města vyklíčit v silné nutkání odjet do přece jen o něco klidnějšího Rabatu.

Což zároveň ale v žádném případě nebereme za důvod proč se městu vyhnout, naopak. Jenom jde zkrátka o to, aby si před svým příjezdem do Casablancy každý pokud možno rozmyslel, co ho nejvíc zajímá, a kam by se nejraději vypravil. Pro bezcílné toulání městem od jednoho jeho okraje ke druhému Casablanca skutečně není stvořená, a to nejen díky její současné velikosti.

Pokud tedy jde o turisticky nejatraktivnější místa ve městě, primát mezi nimi dnes nepochybně zaujímá  impozantní stavba Mešity Hassana II., která v kontrastu k obvyklým očekáváním o podobných místech, není historickou památkou, ale naopak výsledkem snah architektů současnosti.

 Její stavba byla zahájena až roku 1980,  a k jejímu zakončení vrcholícímu slavnostním otevřením došlo o třináct let později. Dominantou  Mešity Hassana II. Je minaret tyčící se do požehnané výše dvou set metrů, díky čemuž jde o vůbec nejvyšší stavbu v celém Maroku. Podobně velkorysá jako výška jejího minaretu je i celková kapacita mešity.

 Její nádvoří tak bez problémů pojme až osmdesát tisíc věřících, vlastní mešita potom asi pětadvacet tisíc. Oblíbeným způsobem, jak v Casablance zdůraznit její úctyhodné rozměry je potom připomínka, že do Mešity Hassana II. By bylo možné ukrýt celou stavbu Chrámu sv. Petra v Římě.

I přestože se nemůže pochlubit podobnými proporcemi ani kapacitou, zůstává druhou nejvýznamnější  církevní stavbou, stejně jako tradičním cílem tisíců turistů z celého světa, budova Katedrály Sacré Coeur. Tu najdete v samotném centru Casablancy, kde zaujme svou jedinečnou architekturou, založenou na učebnicové kombinaci evropské tradice s s ryze marockými prvky.  I Katedrála Sacré Coeur patří mezi svatostánky postavené relativně nedávno, byla otevřena roku 1930.

Náš text jsme otevřeli připomenutím úrodné půdy, na niž v první polovině dvacátého století v Casablance padlo úsilí architektů přesvědčených o životaschopnosti slohu art deco. Proto jím  i skončíme. Kromě zmíněné Katedrály Sacré Coeur tak každému návštěvníkovi Casablancy nemůžeme než doporučit i alespoň zběžnou prohlídku místa nesoucího jméno Mohammed V. Jde o komplex francouzského kulturního centra vystavěného právě ve zdejší odnoži art deco, vycházejícího z maurského cítění – tzv. Mauresque.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Maroko'
Tipy na jiné články