Cannes - kulturní centrum Azurového pobřeží

vydáno 06.09. 2013 • Francie • zobrazeno 2148x

Krásné letovisko s příjemným podnebím má vskutku co nabídnout. Pyšní se titulem předního letoviska Francouzské riviéry. Kdo by neznal slavný filmový festival, který se koná každý rok v květnu. Na zdejším červeném koberci si podávají ruku světové hvězdy a živoucí legendy. Avšak Cannes Vám může nabídnout mnohem víc Třeba prázdninový pobyt ve víru zábavy nebo pěkný jednodenní výlet pro celou rodinu. Prohlídka Cannes může začít!

Památky, moře a zábava.

O spanilý rozkvět města Cannes se zasloužil především lord Brougham, britský kancléř, který se tu ocitl v roce 1834 vlastně náhodou. Původně chtěl navštívit Nice, ale v tom mu zabránila epidemie cholery, která zde propukla. Proto se uchýlil právě do Cannes. Byla to láska na první pohled. Lord byl ohromen krásou krajiny, šumícím mořem i malebnou krajinou. Cannes bylo tehdy malý rybářským městečkem. Lord si zde vystavil honosnou vilu a jeho příkladu následovali i další slavné osobnosti veřejného života. Postupně se z Cannes stalo významné přímořské letovisko, které okouzluje svým mořem, památkami i bujarým nočním životem.

Prohlídka města.

Prohlídku města je nejlépe začít Starým městem, které se rozkládá ve čtvrti Le Suquet, na svahu Mont Chevalier. Část starých grandiózních hradeb si dnes můžete prohlédnout na náměstí Place de la Castre, na kterém stojí kostel ve stylu provensálské gotiky. Byl zde vybudován v průběhu 16. až 17. století. Velmi zajímavá je také středověká strážní věž, ve které sídlí muzeum s cennou sbírkou předmětů, které nashromáždil nizozemský sběratel baron Lycklama.

Zahrady, palmy, butiky a slavné hotely.

K dalším oblíbeným místům patří prosluněný Boulevard de la Croisette, který lemují zelené zahrady s omamně vonnou květenou a všudypřítomné palmy. Najdete tu luxusní butiky a honosné hotely nejvyšší kategorie. Jako třeba slavný Carlton. Na protější straně promenády najdete nejlepší pláže v Cannes.

Filmové nebe v Cannes.

Každého návštěvníka Cannes bude jistě zajímat také oslnivá historie zdejšího filmového festivalu. První filmový festival se v Cannes konal již v roce 1946. Asi po dvacet let byl pouze regionální a komorní záležitostí. Malinký festival navštěvovali francouzští herci a lidé z okolí. Postupně se tvář festivalu výrazně měnila. Začala se zde skloňovat zvučná jména herců ve všech pádech. Nechyběla ani slavná Brigitte Bardotová nebo Gérard Depardieu. Cannes se tak stalo mezinárodním polem pro filmaře, distributory a herce. Každoročně se uděluje také cena pod názvem Zlatá palma, která zajišťuje svému držiteli vysoké uznání. Festival se pořádá každý rok ve velkém paláci Palais des Festivals. Byl otevřen roku 1982. Najdete v něm tři hlediště, dvě výstavní místnosti, konferenční sály, kino, kasino, noční klub a restaurace.

Iles de Lérins.

Na přírodní krásy a historické památky bohatém okolí nezapomeňte navštívit ostrovy, které jsou velmi blízko od canneského pobřeží. Jsou to božské ostrovy Iles de Lérins, které mají ve vínku bohatou historii. Tak například v pevnosti na Ile Sainte-Marguerite byl vězněn tajemný „Muž v železné masce“. Podle známé pověsti připomínal tvář krále Ludvíka XIV. Návštěvníci mají možnost prohlídnout si celu, ve které strávil deset let života. Na ostrově Ile Saint-Honorat na Vás čeká strážní věž, kam se uchylovali místní mniši, když hrozilo nebezpečí. Vedle toho zde stojí pět starověkých kaplí. Oba ostrovy jsou jako stvořené pro klid a odpočinek uprostřed tiché krajiny. Výlet si můžete zpestřit lesními procházkami, krásnými výhledy a koupáním v četných zátokách.

Okolí Cannes zve k výletům.

Z okolních atraktivit doporučujeme návštěvu letovisek na Azurovém pobřeží jako třeba Nice nebo Cap Ferrat. K dalším oblíbeným místům patří Monako nebo město parfémů Grasse. Určitě se vydejte na toulky po vesničkách venkovské oblasti Provence.

Gurmánská kuchyně v Cannes.

Při svém putování po Azurovém pobřeží nesmíte opomenout ani zdejší kulinářské hody. Například v Cannes máte k dispozici celou plejádu vyhlášených rodinných restaurací a oblíbených francouzských bister. Musíte okusit salát Nicoise, maso dušené na víně, omáčku z vaječných žloutků nebo výtečný citrónový koláč. Pravou delikatesou je zdejší chléb Fougasse, který je prošpikován olivami, ančovičkami, cibulí a kořením. Existuje i jeho sladká verze s mandlemi. K pochoutkám patří také ryby a mořské dary. Jako suvenýr Vám doporučujeme přivést velmi chutný provensálský med, bylinkové čaje, tradiční koření a olivový olej.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Francie'
Tipy na jiné články