Calgary

vydáno 06.09. 2013 • Kanada • zobrazeno 2931x

Při vyslovení názvu města Calgary jistě každého jako první napadne zimní olympiáda, dále Skalisté hory a typická kanadská zima. Návštěvníci, co mají raději jižní mořské pobřeží, možná ani krásu města neocení, ovšem pro ty ostatní bude Calgary znamenat překrásnou oblast, a to hlavně díky tamější zimě. Calgary představuje třetí největší město, které se v Kanadě nachází. Z toho důvodu dokáže uspokojit de facto všechny milovníky sportu. Dovolená v Calgary se skutečně hodí více pro aktivní turisty než pro ty, co mají raději procházky po centru města. Ale i to je zde nádherné. Jde o docela rušné velkoměsto, bydlí tu přes jeden milion občanů.

Calgary naleznete až na samém úpatí Skalistých hor. Leží v provincii Alberta, tedy celkem daleko od metropolitního města. Nejznámější město v blízkém okolí se jmenuje Edmonton. Dopravíte se sem velice snadno. Calgary disponuje vlastním mezinárodním letištěm, kam létá naprostá většina evropských společností. Dále tvoří město důležitou dopravní síť. Vedou tudy hlavní kanadské železnice a klíčové dálnice jako třeba TransCanada. Zároveň Calgary představuje značně bohaté město, těží se tu totiž ropa. Díky tomuto artefaktu má rozsáhlou infrastrukturu, i veškeré služby. Malinko jde o paradox, a to s ohledem na to, že tohle město bylo poprvé osídleno teprve na úplném konci 19. století. Roku 1988 se tu poté pořádaly již zmiňované zimní olympijské hry.

V současné době Calgary patří k nejnavštěvovanějším místům Kanady. Ročně sem zavítá přes tři miliony turistů. Zároveň se může hrdě chlubit několika pozoruhodnými prvenstvími, třeba nejčistší město světa za rok 2007, či jedno z deseti měst s nejvyšší životní úrovní. To vše plyne zrovna z vysokých příjmů. Celá Alberta vydělává díky ropě a právě cestovnímu ruchu. Celkové prostředí, se kterým se v Calgary můžete setkat, je docela tiché. I většina zdejších obyvatel totiž pobývá v lyžařských centrech. Lyžování a snowboarding se řadí mezi přednější sporty, které se tu provozují. Samozřejmě nejhezčí to je v Kanadském olympijském centru. Když se sem vypravíte v létě, můžete si zarybařit na řece Bow river, či si zahrát golf, jež je tu velmi oblíbený. Zcela zvláštní pak je v tomhle městě také klima. Léto patří k mírnějším, spíše podzimním, v zimě napadne spousta sněhu.

Nyní se zaměříme na zdejší turistická lákadla. Calgary představuje poměrně mladé město, z toho důvodu neočekávejte žádné významné historické památky. Centrum tu mají sice moderní, ovšem z hlediska nějakého procházení určitě příjemné. Nejznámějším místo se jmenuje The Telus World of Science, tedy jakési interaktivní muzeum vědy. Zde objevíte rozsáhlé expozice, ale také třeba kino IMAX. Nedá se moc dobře přirovnat k něčemu, co se vyskytuje v Evropě. Místní ZOO navštěvuje velké množství lidí, zahrnuje druhou největší v Kanadě. Město vlastní jedinečnou botanickou zahradu, přesněji řečeno městský park, který najdete v budově. Tu můžete vidět více než dvacet tisíc rostlin, nazývá se The Devonian Garden. Charakteristická je pro centrum i Calgary Tower, která je podobná CN Tower v Torontu. Ovšem má pouhých sto devadesát metrů, tedy je daleko menší.

Zároveň jako celý region Alberta, tak i Calgary se proslavilo některými festivaly, o těch se musíme rozhodně zmínit. Prý největší pravidelně se pořádající outdoor akcí na světě značí The Calgary Stampede Festival. Díky němu je město slavné na celém světě. Koná se pokaždé počátkem července. V ulicích Calgary se při tomto festivalu stanete svědky přehlídky v rodeu, různých závodů a exhibic, či  koncertů známých hudebních hvězd. Jeho návštěvnost se pravidelně pohybuje okolo 350 tisíc lidí. Co se týče Evropy, je tohle číslo na akci těžko představitelné. Známé jsou také The Lilac Festival, či Folk Music Festival, ty se těší té samé popularitě. Místní občané se bezpochyby dokáží skvěle bavit. Jestliže tedy přijedete do Calgary, pobavíte se určitě společně s nimi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Kanada'
Tipy na jiné články