Budva - turistické centrum Černé Hory

vydáno 06.09. 2013 • Černá Hora • zobrazeno 2247x

Za nejstarší oblast  osídlení jaderského pobřeží je považováno okolí dnešního města Budvy, která leží na území Černé Hory. Už v Sofoklově hře se zmiňuje město Illyri, kde se na volském hřbetě uchyluje po vyhoštění z Théb syn fénického krále Kadmo i se svou manželkou. Pojmenování města Budva je odvozeno z řečtiny - od slova bous označujícího vola.  Místem rozdělení na svět Východu a Západu se Budva a její okolí stalo po pádu římského impéria. Logicky lze tedy odhadnout, že právě o Budvu se vedly kruté války, ve kterých se různí vojevůdci snažili město a celou oblast ovládnout. V minulosti tedy město dobyli mnohé národy - Byzantinci, Saracéni a na dlouhých 350 let také Benátčané. V novodobější historii to byly armády Rakouska, Francie a nakonec opět Rakouska.

Období válek však již dávno pominulo. Označení oblasti Budvanská riviéra napovídá, že dnes se jedná o oblast vyhledávanou turisty a to nejen díky příjemným klimatickým podmínkám, ale také kvůli své poloze při pobřeží Jaderského moře. Budva se stala centrem turistického ruchu v této oblasti a lze říci, že se jedná o nejlépe vybavené rekreační středisko v okolí. Nejen svou připraveností a všemi civilizačními výdobytky přitahuje turisty, láká je i svou historickou podobou.

Samotný historický střed města je umístěn na malém poloostrově a od nové výstavby je chráněn městskými hradbami, vybudovanými v období kdy zde vládli Benátčané. Dvě brány, kterými lze do starého centra Budvy vejít - Kopenena vrata a Morska vrata - podtrhují kouzelně historickou atmosféru města. I když i v dnešní době je možné v Budvě a okolí objevovat další pozůstatky z její historie, mnohé historické památky a artefakty byly již však nenávratně ztraceny. Jednou z největších ztrát byl neodborný archeologický průzkum. V roce 1938 proběhl poblíž jednoho hotelu a znamenal poškození a zničení mnoha artefaktů. Další objevy, které přeci jen vykopávkám odolaly, byly ve finále rozkradeny. Poslední uchráněné zbytky historických předmětů jsou uloženy v městském muzeu, kde si je můžete prohlédnout.

Nádhernou památkou, kterou byste zde rozhodně měli navštívit, je pozůstatek římské vily vystavěné na přelomu 1. a 2. století n.l. Nachází se na maličkém náměstí a můžete zde obdivovat původní sloupy, chodníky, část mozaiky a hypokaust - římský systém centrálního topení.

V blízkém sousedství městských hradeb si můžete prohlédnout městskou pevnost, která je rozložena v nejvyšší části města. Historicky nezanedbatelný význam měl pro pevnost kostel Santa Maria de Castello vystavěný v průběhu 12. až 14. století. Dochované pozůstatky jsou veřejnosti přístupné. Kontrastně se starobylou pevností vypadají kasárna z 19. století vystavěná Rakušany, kterými byl národ černohorců v té době podroben.

Budva je však zejména oblíbeným středomořským letoviskem pro strávení dovolené u moře. Je proslavená svými plážemi, které každým rokem získávají víc a víc ocenění Modrá vlajka. Ta je udělena jen plážím, které splňují nejen přísné podmínky ochrany životního prostředí, ale také důležité vybavenosti pláží pro turisty. Takovými vyhlášenými plážemi jsou například Slovenska plaža a pláž Mogren.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Černá Hora'
Tipy na jiné články