Bodrum

vydáno 10.06. 2015 • Turecko • zobrazeno 1595x

Přístavní městečko Bodrum leží na jihozápadním poloostrově Turecka, v Egejském moři, v blízkosti řeckého ostrova Kós. Tento historický přístav je rájem pro milovníky jachtingu, turistiky, ale také bujarého nočního života. Městečko sice není nijak velké, ale zato vyhlášené svými kavárničkami, bary, restauracemi a diskotékami. Dnešní Bodrum je velmi živým turistickým střediskem. Ne nadarmo se mu také přezdívá „turecké St-Tropez“. Je také pro svou výhodnou polohu ideálním výchozím bodem pro plavbu po ostatních tureckých nebo i řeckých ostrovech.
Bodrum je známé především díky mauzoleu, které zde v minulosti stálo. Jeden ze sedmi divů světa – Mausólovo mauzoleum (tehdejšího vládce Turecka) – dala postavit jeho sestra v roce 353 př.n.l. po smrti vládce. Mělo sloužit jako důstojná hrobka panovníka a zároveň spojení řecké architektury s architekturou egyptskou. A odsud se také vzal pozdější pojem „mauzoleum“. 

Mauzoleum bylo ve 13. století zničeno zemětřesením a do dnešní doby se bohužel nedochovaly žádné pozůstatky hrobky. Pozůstalé stavební kameny byly později použity pro stavbu bodrumského hradu. Zbylé sochy jsou vystaveny v různých muzeích. Nejvíce jich je v britském muzeu. Dnes na místě původního mauzolea stojí muzeum, které návštěvníkům předkládá obraz toho, jak mohla hrobka v minulosti vypadat. Muzeum je rozděleno na čtyři části – pódium, chrám s šestatřiceti iónskými sloupy, střecha vystavěná ve tvaru pyramidy a na samém vrcholu stojí socha Artemisie na koňském spřežení a socha sestry a zároveň manželky krále Mausola.

Město Bodrum se může také pyšnit několika slavnými rodáky. Jedním z nejvýznamnějších je Hérodotos. Tento významný antický historik, nazývaný také jako otec dějepisu, se v Bodrumu narodil v roce 485 př.n.l. Dalším je například Hérakleitos – filozof, básník a mudrc. Neméně významným rodákem je také Dionýsios – římský historik a spisovatel.

Město je střeženo starověkým hradem, který se tyčí na vrcholku zálivu. Byl vybudován řádem johanitů (později maltézští rytíři) v 15. století. Je z něj překrásný výhled na moře a na bílé domky obklopené květinami. Hrad je výjimečný svou architekturou, uvnitř se nachází jediné archeologické muzeum Turecka zabývající se pomořským světem. Unikátní je pojmenování jednotlivých věží, které symbolizuje evropskou a náboženskou jednotnost. Názvy věží zní takto – Anglická, Francouzská, Italská, Německá a Španělská (Hadí). Od roku 1964 hrad slouží už pouze jako muzeum. 

Městečko Bodrum se pyšní krásnými písčitými plážemi, které sice nejsou nijak velké, ale na kráse jim to nikterak neubírá. Dále je pro Bodrum typická mediteránská architektura a promenáda vinoucí se středem města. K prohlídce také láká mnoho historických památek. 
Z městečka Bodrum můžete navštívit i další zajímavá města, která se nachází v blízkém okolí. Jedním z nich je například Turgutreis – město plné moderní architektury, nákupních center a kulturních a sportovních zařízení. Na své si zde přijdou také rybáři, kterým tento velký přístav nabízí výborné podmínky, a to především rybářům laikům. Místní pláže se mohou pyšnit oceněním modré vlajky. 

Gundogan je městečko, pro něž jsou typické modrobílé budovy. Navštívit můžete místní byzantské kostely a kláštery nebo jeskyni „Cheese Flower Cave“ pojmenované podle místních květin. Město bylo původně založeno Římany ve 4. století př.n.l.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Turecko'
Tipy na jiné články