Barcelona - španělský skvost

vydáno 06.09. 2013 • Španělsko • zobrazeno 2042x

Město Barcelona leží při pobřeží Středozemního moře na severovýchodě Španělska v oblasti Španělska zvané katalánsko. Katalánsko je jedna ze 17 provincií Španělska. Má svůj vlastní parlament. a politickou stranu Konvergence a jednota. Jejím hlavním cílem je dosažení větší autonomie Katalánie.

Barcelona je jeho hlavním městem. Po Madridu je druhým největším španělským městem. Leží blízko francouzských hranic a proto je mnohem přístupnější než jižní části Španělska a více navštěvovanější než hlavní město Španělského království Madrid.

Ve městě žije 1 615 908 obyvatel (údaj je ze sčítání z roku 2008). Tito obyvatelé patří k etnické skupině Katalánců, Španělů a Jihoameričanů.

PODNEBÍ

Barcelona leží na pobřeží Středozemního moře. Počasí je také středomořské, jsou zde horká léta s teplotami kolem 30 stupňů. Prší málokdy. V pobřežních oblastech bývají horké letní dny snesitelnější než ve vnitrozemí. Zimy jsou spíše mírné s minimálními teplotami 10 stupňů.

HISTORIE

Město bylo založeno jako římská kolonie Barčino za vlády císaře Augusta. Bylo vystavěno na místě kolonie obývané Iberskými kmeny. Toto starověké jméno, ze kterého se po stoletích vyvinula „Barcelona“ pravděpodobně pocházelo od vážené rodiny Barců z Kartága. Kolem 9. století našeho letopočtu převzali kontrolu nad městem Vizigóti a Arabové. Ti vládli po více než 6 století nejen v Barceloně, ale i celému Španělsku. Od 15. stol. Barcelona zažila nebývalý růst a to díky zámořským objevům, přivezenému zboží a bohatství. Bohatství nabyté však nebylo použito pro rozvoj ekonomiky a obchodu, ale, dá se říci, že ho Španělé rozházeli za neskutečný přepych. Když vyčerpali finanční zdroje, tak se ekonomika začala propadat. Až konečně v 18. století se Barcelona začala vzmáhat. V 19. století se Barcelona již stala významným centrem nejenom průmyslovým, ale i kulturním (katalánský jazyk a literatura).

Město je sídlem arcibiskupa, má několik významných univerzit a vysokých škol. Zároveň je důležitým průmyslovým centrem. Barcelona byla městem pořádajícím olympijské hry v roce 19992. Novodobá historie je spjata s působením architekta Antoniho Gaudího. Jeho stavby jsou důležitou vizáží a atrakcí Barcelony.

Městské části, zajímavosti a architektura

Centrem města je náměstí Plaça Catalunya a na něj navazující ulice La Rambla. Je zde květinový i ptačí trh, s neuvěřitelným lidským hemžením od rána do pozdních nočních hodin. Plaça Catalunya je charakteristické dopravním uzlem a obrovské množství holubů. A ulice La Rambla  je vyhlášená zejména pouličními umělci tzv. živé sochy. V přilehlých ulicích narazíte na významné památky od Gaudího.

Známá ulice vede od hlavního náměstí k přístavu Barcelony. Přístav patří k nejvýznamnějším uzlům Středozemního moře, proto zde uvidíte obrovské zaoceánské parníky. Nabyl na svém významu při zámořských objevných plavbách. Hned u přístavu se ční obrovský památník se sochou Kryštofa Kolumba ukazujícího na širé moře. Tento objevitel Ameriky se zde těšil vysoké popularitě.

Historické centrum města je nazýváno gotickou čtvrtí. I když bylo založeno mnohem dříve Římany v roce 133 př.n.l. Celé čtvrti dominuje katedrála sv. Eulálie. Byla postavena ve 13.-15. století na místě románské baziliky. Je jedním z nejkrásnějších příkladů katalánské gotiky. Druhé nejzajímavější místo čtvrti je Náměstí krále (Plaça del Rei) s velkolepým Královským palácem (Generalidad). V paláci dnes sídlí katalánská vláda.

Při pocházce Barcelonou budete určitě potkávat podivně vytvarované a barevné domy. Jsou to stavby architekta Gaudího, vytvořené ve stylu moderny. Právě dokončující stavba katedrály Sagrada Familia, park Guell, kde si můžete odpočinout nebo nájemní domy Casa Batlló a Casa Milá.

Nachází se tu i mnoho významných muzeí. Picassovo muzeum a Muzeum katalánského umění.

Ke kultuře místních obyvatel patří bezesporu býčí zápasy. Je to jejich kulturní tradice. A neměli by jste je minout. Určitě se ale doporučuje zajít si na dobrý zápas, najít si jméno alespoň trochu známého toreadora a vyhnout se tzv. turistickým koridám. Pak na Vás dýchne opravdové španělsko se svým temperamentem.

GASTRONOMIE

Katalánská kuchyně je stejně kosmopolitní a rozmanitá jako celá historie a dějiny této oblasti. První seznámení s ní zažijete na ulici. Jsou to bary, které okolojdoucím lidem unaveným teplým sluncem poskytují rychlé občerstvení. Můžete zde ochutnat čerstvě usmažené malé rybičky všeho druhu. Pokud si však chcete pochutnat na jídle v restauraci, určitě nezapomeňte vyzkoušet paellu. Jedná se o pochoutku z rýže, masa, směsí koření a zeleniny. Jako předkrm si dejte olivy, které jsou tady hojně pěstovány spolu se zeleninou a bylinkami. Pokud budete v servírování pokračovat doporučujeme dobře prohlédnout jídelní lístek. Mnoho restaurací nabízí tzv. Tapas. Malé porce jídla a můžete si objednat prakticky od čehokoliv. Tak máte šanci ochutnat od každého jídla kousek. Gastronomické pochoutky najdete všude, tradiční tlačenku butifarra, pikantní klobásy, vaječný krémový dezert s karamelovou příchutí crema catalana. Ochutnejte dobré víno, někdy v kombinaci s ovoce tzv. sangría … Nápoj rychle zamotá v letním žáru hlavu

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Španělsko'
Tipy na jiné články