Bar - brána k jižnímu Jadranu

vydáno 06.09. 2013 • Černá Hora • zobrazeno 1980x

Město Bar bylo z velké části postaveno až po druhé světové válce, nejedná se tedy o město historické, ale o město moderní. Barem vedou prostorné ulice a není tady problém s parkovacími místy, kterých má dostatek. Charakteristikou města je přístav, který propojuje celý stát Černou Horu s ostatní Evropou. Bar má pro celou okolní oblast význam především jako správní a hospodářské středisko, avšak je atraktivní i pro turisty. Nejen v okolí Baru, ale i přímo v něm je možné najít pěkné pláže. V blízkém sousedství mohou turisté obdivovat jak přírodní krásy netknutých hor, tak navštívit historicky významná místa.

Bar se rozkládá u Jaderského moře, v jižní oblasti černohorského pobřeží. V blízkosti města je proslavené jezero Skadar. Až k jeho jižním břehů zasahuje hranice Barské provincie. Největším a nejvýznamnějším městem celé provincie je tedy Bar, dle kterého jsou pojmenovány rekreační oblasti na jihu černohorského pobřeží. Celá oblast je mezi turisty známá jako Barská riviéra

Ve městě žije v současnosti asi čtyřicet tisíc obyvatel, mezi jejichž hlavní zdroje příjmů patří kromě námořní dopravy a turismu také příjmy z petrochemického průmyslu, je zde totiž umístěna největší rafinérie v Černé Hoře. K dalším zdrojům příjmů obyvatel patří provozování loděnic a již tradiční zpracovávání oliv. Toto odvětví je zmiňováno už v prvních písemných záznamech o Baru. Dodnes se zde nachází plodící olivový háj, údajně založený Féničany, s odhadovaným stářím přes dva tisíce let.

K nejoblíbenějším cílům přímořské turistiky Barské riviéry patří menší vesnice v blízkosti Baru, jde například o Sutomore, Dobre Vode nebo Čanj, ale i několik méně známých míst dále na jih od města. Všechny tamější pláže nabízí relaxaci u teplého Jadranského moře, čistý písek a příjemné počasí.

Několik malých pláží, nabízejících klidný odpočinek, je ukryto v oblasti skal Volujica. Vzhledem k tomu, že je místo přístupné pouze z moře, neztratilo zatím nic ze svého kouzla. Další častěji navštěvovanou pláží na Barské riviéře je Crvena plaža, která leží v zátoce mezi Barem a nedalekým Sutomore. Pláž byla pojemnována podle typicky červeně zbarveného písku a drobných kamínků.

Na severním okraji města se nachází proslulá, tři čtvrtě kilometru dlouhá pláž Topolica, ukončená přístavem pro jachty - tzv. Barskou marinou. Pláž Žukotrljica není jazykolamem, ale nejdelší barskou pláží táhnoucí se po pobřeží v délce více než dva kilometry. Zdejší promenáda vedoucí z centra města je lemovaná zábavními podniky a restauracemi a tvoří jakési centrum nočního života.

Nejvýznamnější historickou památkou, která láká turisty z okolí Baru je Stari Bar. Toto opuštěné středověké město se nachází několik málo kilometrů východně o centra Baru v místě, kde vyrůstá pohoří Rumija. Dnešní zříceniny Starého Baru ani zdaleka nepřipomínají to, čím býval kdysi v historii. Za dnešní podobou Starého Baru stojí především nelítostné války s Turky, kteří jej nakonec v 16. století dobyli a dlouhou dobu v něm vládli. Při svém ústupu na sklonku století však odpálili dvě skladiště střelného prachu a ničivý výbuch zdemoloval více jak dvě stě staveb, což nenávratně poznamenalo vzhled celého města. V roce 1979 byla zkáza završena zemětřesením, které zasadilo podobě města poslední úder.

Překvapivě však mělo zemětřesení i jeden pozitivní dopad. Před ním byl Stari Bar poničeným místem s pochmurnou atmosférou a nikdo jej příliš nenavštěvoval, natož aby sem chodil na nedělní vycházky.  Zemětřesení však vše změnilo a zapůsobilo jako podnět k nové výstavbě Starého Baru. Díky tomu dnes můžeme opět navštívit zrekonstruovaný Biskupský palác a dva kostely.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Černá Hora'
Tipy na jiné články