Baleárské ostrovy

vydáno 16.09. 2013 • Španělsko • zobrazeno 2205x

Baleárské ostrovy je souostroví na západě Středozemního moře na východ od Španělska. Je tvořeno několika ostrovy, z nichž nejznámější jsou Mallorca, Menorca, Ibiza a Formentera. Všechny nabízí turistům krásnou přírodu, průzračné moře a nádherné písečné pláže.

Název:  Islas Baleares

Největší město:  Palma de Mallorca

Rozloha:  5 000 km2

Stát:   Španělsko

Počet obyvatel:  1 030 650

Úřední jazyk:  katalánština, španělština

Měna:  EUR

Státní zřízení: konstituční monarchie

Obyvatelstvo je tvořeno převážně římskými katolíky, jejichž hlavním zdrojem příjmu je turistický ruch. Po skončení sezóny odchází buď na zimu za prací nebo žijí doma z naspořených peněz. Úředním jazyk je katalánština a španělština. Vzhledem k turistickému ruchu však většina obyvatel hovoří také anglicky, německy nebo francouzsky. Místní obyvatelé se vyznačují klidem a úctou ke zdejší krásné přírodě. Od turistů se očekává, že se zdejšímu poklidnému způsobu života přizpůsobí.

Mallorca

Hlavní město: Palma de Mallorca

Mallorca je velmi oblíbeným místem mnoha turistů. Ročně ji navštíví statisíce lidí. Je největším ostrovem Baleárských ostrovů. Může se pochlubit svou bohatou historií, ale i nádhernou a rozmanitou přírodou plnou útesů, zeleně a dlouhých písečných pláží. Typické pro Mallorcu jsou větrné mlýny a velké množství jeskyní a vodopádů, umístěných převážně na východním pobřeží ostrova. Sportovně založené turisty zcela určitě nadchne nepřeberné množství horských stezek lemujících pobřeží. Za návštěvu stojí také hlavní město Palma de Malllorca, které nabízí mnoho historických pamětihodností, např. římskokatolickou katedrálu La Seu nebo islámský palác Almudaina. Většina obchodů dodržuje polední pauzu od 13 do 17 hodin, kterou místní obyvatelé využívají k relaxaci ve slunečném počasí.

Menorca

Hlavní město: Mahón

Menorca je druhý největší ostrov Baleárských ostrovů ležící severně od ostrova Mallorca. Je velmi klidným místem plném vlhkosti a bujné vegetace, průzračně čistého moře, písečných pláží a zátok plných útesů. Typické pro Menorcu jsou bílé kamenné domky a všudypřítomná zeleň. Rostou zde olivovníky, borovice a mnoho léčivých rostlin. Najdeme zde také spoustu druhů ptactva. Menorca se může pochlubit devatenácti chráněnými krajinnými územími. V roce 1993 byla vyhlášena organizací UNESCO světovou biosférickou rezervací. Ostrov se dělí na dvě části. Ve starší části, zvané Tramontana, najdeme převážně hornaté útvary s divokou a nespoutanou přírodou,  mnoha druhy vegetace a plážemi pokrytými červenohnědým pískem. Novější část, zvanou Migjorn, zdobí mnoho kaňonů, vápencových útesů a romantických zálivů s nádhernými plážemi.

Ibiza

Hlavní město: Ibiza (Eivissa)

Ibiza je třetím největším ostrovem Baleárských ostrovů. Leží jihovýchodně od španělské pevniny a je také velmi oblíbeným místem turistů. Může se pyšnit krásnou, skalnatou, drsnou přírodou plnou zeleně, průzračným mořem a bílými plážemi. Pěstují se zde olivovníky, fíky a datlovníky. Ibiza je vyhlášená svým nočním životem plným diskoték, přístavních barů a živé hudby. Také milovníci sportu si zde přijdou na své. Ibiza je rájem pro milovníky potápění, windsurfingu i jízdy na koních. Za shlédnutí stojí i historická města ostrova, která jsou plná památek.

Formentera

Hlavní město: Sant Francesc de Formentera

Ostrov Formentera leží nedaleko Ibizy. Je dostupný pouze lodí právě z ostrova Ibiza, čímž si Formentera zachovala nedotčenou přírodu plnou neuvěřitelně průzračného moře a těch nejkrásnějších pláží. Turistů si však místní lidé velmi váží a chovají se k nim s náležitou pohostinností. Ostrov je stejně jako Ibiza převážně hornatý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Španělsko'
Tipy na jiné články