Azurové pobřeží

vydáno 05.09. 2013 • Francie • zobrazeno 2390x

Azurové pobřeží (francouzsky Côte d´ Azur), nebo jak se také často říká Francouzská riviéra, je část pobřeží u Středozemního moře v jižní části Francie. Táhne se mezi městy Menton, které se nachází v těsné blízkosti italských hranic, až k městu Cassis, které leží mezi městy Toulon a Marseille. Na východě navazuje na italskou riviéru. Je to významná oblast cestovního ruchu. Turisty přitahují především světově známá letoviska. Mezi ně například patří město Nice, Cannes, Monaco, St. Tropez a dalších. Azurové pobřeží také láká svou nádhernou přírodou, překrásným pobřežím s převážně oblázkovou pláží anebo úchvatnými historickými památkami.

Samotná Francie je již řadu let nejvíce navštěvovanou zemí na celém světě. Paříž a jiná známá francouzská města jsou v létě naprosto přecpaná turisty. Azurové pobřeží je proto častým útočištěm samotných francouzů, kteří se sem sjíždí z každého kouta země. Mají tu letní domky či byty a tráví zde své dovolené. To dává Francouzské riviéře další kouzlo, protože se tu setkáte s pravými obyvateli země a můžete tak nahlédnou do jejich kultury.

Počasí je tu velice pěkné. Provází jej sluneční paprsky s příjemným povzbuzujícím vánkem. Letní teploty se přes den pohybují okolo 27° C, někdy se ale můžou vyšplhat i přes 30° C. Občas se tu ale vyskytuje nějaká přeháňka či lehká bouřka. To je dáno tím, že v blízkosti Azurového pobřeží se nacházejí Alpy. Noci bývají chladnější, proto je potřeba s sebou do kufru přibalit i nějaký ten svetřík nebo lehčí bundu.

Jak nám název napovídá, oblast má nádherně čisté azurové moře. Teplota vody se nejvíce pohybuje kolem 23° C - 25° C. Po dešti bývá chladnější, rychle se ale dokáže ohřát. Pláže jsou většinou pokryty oblázky a jejich vstup do moře je rychlý. Jen v některých oblastech, jako třeba v Cannes, je pláž písčitá a její vstup do moře je pozvolný, což je vhodné pro malé děti či starší lidi. Okolí pláže je různé. Nachází se na promenádě či u rušných městských silnic. Najít se ale dají i v klidnějších oblastech. Krajina Azurového pobřeží je velice rozmanitá. Roste zde velké množství exotických druhů rostlin.

Každý návštěvník této části Francie by měl ochutnat tradiční jídla. Místní kuchyně se velice podobá svým sousedům, proto v ní najdeme prvky španělské a italské. Jak to u přímořských oblastí bývá zvykem, i zde jsou oblíbeným pokrmem ryby a mořské plody. Chybět nesmí ani zelenina a olivový olej anebo černé olivy. Vůně jídel zde určují velmi oblíbené bylinky. K nejčastějším patří bazalka, rozmarýn či tymián. Když už jsme na francouzském území, nesmíme zapomenout ani na jejich lahodná vína, kterých je velké množství. Restaurací je tu plno a k večerním hodinám se rychle zaplní.

Představme si některá města Azurového pobřeží.

St. Tropez je poměrně malé přístavní město s počtem 5 500 obyvatel. Proslavené je samozřejmě Louis de Funesem v roli svérázného četníka. V okolí tohoto města leží mnoho pláží, bývají ale často placené.

Město Cannes je zase proslavené každoročním pořádáním mezinárodního filmového festivalu, který má svojí tradici již od roku 1946. Město má své historické jádro. Na promenádě se okolo pobřeží nachází mnoho luxusních hotelů. V noci to tu žije nočními kluby či kasiny.

Nice je největší město Azurového pobřeží s bohatou historií. Turisté zde tedy můžou objevovat kouzlo kulturních památek. Na promenádě se nachází mnoho luxusních hotelů a paláců, což dodává místu svou atmosféru.

Samostatné knížectví Monako je druhým nejmenším státem na světě. Stojí zde plno zajímavých budov a to nejen v historickém centru. Jsou zde i moderní výškové budovy, krásné parky a samozřejmě tu nesmí chybět ani známá monacká kasina.

Azurové pobřeží je tedy velmi zajímavé místo, které stojí za to vidět. Turisté se sem často vracejí za sílou magické atmosféry a nepochybně také proto, aby poznali další okouzlující místa této části Francie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Francie'
Tipy na jiné články