Alanya

vydáno 19.05. 2014 • Turecko • zobrazeno 971x

Přibližně 120 km od Antalye leží menší městečko a turistické letovisko s názvem Alanya. Žije zde skoro 400 000 obyvatel. Je to nejvýchodněji položené letovisko z celé turecké riviéry a právě díky této poloze je u turistů velmi oblíbené. Jen o kousíček dál na východ už pokračuje Turecko bez jakéhokoliv turistického zázemí a moderních vymožeností. Pobřeží města omývají vody Středozemního moře a samotné město je obehnáno a chráněno pohořím Taurus. 

Alanya je právem nazývána jako město dvou pláží, historických památek, tajuplných jeskyní a dalších přírodních zajímavostí, s dlouhou a bohatou historií. Dříve sídlo piratů dnes město plní funkci oblíbeného historického turistického střediska. Symbolem městečka je zcela určitě zřícenina staré středověké pevnosti tyčící se na skále nad mořem v jižní části letoviska. Výška pevnosti dosahuje 250 metrů nad mořem a kolem dokola je ohraničena hradbami v celkové délce více jak 6 kilometrů. Díky nim byla pevnost v podstatě nedobytná. O současnou podobu pevnosti se zasloužil první seldžucký vládce Alanye zvaný Alaaddin Keykubat, který pevnost po získání města v roce 1221 přestavěl. Vznikla tak stavba s 83 věžemi 140 baštami. Také se dalo vybudovat přes 400 cisteren, které zásobovaly město vodou. Některé z nich se dokonce využívají pro tento účel dodnes. Pevnost je obývána i v současné době. Uvnitř najdete muzeum a kousek od hlavních turistických cest již panuje běžný život místních lidí. Ti se živí převážně tradičními řemesly jako je například tkalcovství a zpracovávání hedvábí. Jejich výrobky si lze přímo na místě také zakoupit. 

Pod hradem se nachází jeskyně Damlatas, která poskytuje příznivé klima při léčbě astmatu. Další jeskyni můžete navštívit zhruba 12 kilometrů od Alanye směrem na východ. Nalézá se zde druhá největší jeskyně Turecka – jeskyně Dim. Odhaduje se, že je přibližně milion let stará, i když objevena byla teprve před dvanácti lety. 

Další typickou stavbou Alanye je Kyzylkule (Červená věž). Pojmenování získala podle červených cihel, ze kterých byla stavěna. Místní lidé si tak zjednodušovali stavbu, protože cihly bylo daleko lepší do výšky téměř 33 metrů dopravovat než těžké kameny. Stavba věže začala v roce 1226 na příkaz stavitele Eba Ali Rehč el Kataniho. Dnešní podoba má tvar osmiúhelníku s průměrem 29 metrů a tloušťkou stěn 12,5 metrů. Výška dosahuje 33 metrů. Návštěvníkům je k dispozici všech 5 pater, ve kterých je dnes zřízeno muzeum. Z vrcholu věže se skýtá krásná vyhlídka na město a okolí. 

Samotné město Alanya bylo založeno ve 4. století př.n.l. Díky své poloze bylo významným centrem starověkých i středověkých civilizací. Město bylo osídleno již v roce 44 př.n.l. Traduje se, že ho Antonius daroval své velké lásce – egyptské královně Kleopatře – jako svatební dar. O tom, že město se opravdu může pyšnit krásnými historickými památkami, svědčí i to, že Alanya žádá UNESCO o zapsání centra a hradu do seznamu chráněných památek. 

Co se týče pláží, tak tou nejznámější je pravděpodobně Kleopatřina pláž, nacházející se hned u vchodu jeskyně Damlatas.  Ta se pyšní oceněním modré vlajky. Traduje se, že místní hrubý písek byl na pláž dovezen až z dalekého povodí řeky Nil. Právě čisté pláže, objevování krápníkových jeskyní, plavby v lodičkách, bohatý noční život a možnost nákupů v mnoha obchůdcích a bazarech v centru města dělá z Alanye tolik oblíbené letovisko. Jedinou nevýhodou může být vzdálenost od ostatních míst vhodných k výletům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Turecko'
Tipy na jiné články